Drzewko nr 55 Muzeum Więzienia Pawiak

W dniach 4-8 października 2023 r. uroczyście obchodzono Dni Pamięci Pawiaka, które w tym roku zakończyły się zasadzeniem symbolicznego drzewa w Lesie Korczakowskim na terenie Muzeum Treblinka.

Był to szereg ciekawych wydarzeń, m.in. możliwość zwiedzenia Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa, które mieści się w dawnej siedzibie Gestapo w alei Szucha połączona z przejazdem historycznym „Ogórkiem” ulicami Warszawy. Nasze Muzeum na tych wydarzeniach w dniach 7 i 8 października reprezentowała Monika Samuel, pracownik działu naukowo-wydawniczego, opiekun Lasu Korczakowskiego.

Drzewo Muzeum Więzienia Pawiak zasadziła Joanna Gierczyńska – kierowniczka tego Muzeum oraz Stanisław Zalewski, były więzień Polityczny Pawiaka, KL Auschwitz i KL Mauthausen-Gusen oraz Stanisław Wanat, syn byłego więźnia Pawiaka Leona Wanata. To 55 drzewo pamięci zasadzone w Lesie Korczakowskim. Na tabliczce umieszczonej przed sadzonką widnieją słowa Janusza Korczaka, który był więziony na Pawiaku i zamordowany w niemieckim Obozie Zagłady Treblinka II:

„Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem, jak to się robi”.

Te słowa zapisał Korczak w swoim pamiętniku pisanym w warszawskim getcie, pod datą 4 sierpnia 1942 r. Nazajutrz, 5 sierpnia wraz z dziećmi i opiekunami z warszawskiego Domu Sierot trafił na Umschlagplatz, a stamtąd do Treblinki…