Dodaj nowy wpis

 
 
 
 
 
 
Pola oznaczone * są wymagane.
Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Możliwe, że Twój wpis będzie widoczny w księdze gości dopiero po sprawdzeniu.
Zastrzegamy sobie prawo do edycji, usuwania lub nieudostępniania wpisów.
6 wpisów.
Roman Roman z Bydgoszcz napisał/a 7 sierpnia 2023 o 07:42
Miejsce gdzie Niemcy zamordowali 800.000 tysięcy ludzi. Hołd ich pamięci złożysz gdy tu przyjedziesz zobaczysz ogrom bestialstwa, to miejsce nie jest jedyne w Polsce co krok napotkasz Niemieckie obozy zagłady z II Wojny Światowej. Sobibór, Oświęcim, Stutthof, Chełmno nad Nerem, Gross-Rosen, Bełżec i wiele, wiele innych. Odwiedzając e miejsca uświadomisz sobie jaki był ogrom Niemieckiego okrucieństwa. Musisz tu przyjechać.
Paweł Paweł z Bielsko-Biała napisał/a 15 lutego 2023 o 09:55
W kwestii ilości ofiar jest jeszcze jedna liczba. Podaje ją Franciszek Ząbecki, żołnierz AK, zawiadowca stacji Treblinka w okresie funkcjonowania obozu, który liczył oznaczenia ilości więźniów na wagonach. W rozmowie z Gittą Sereny, autorką wywiadu z komendantem obozu Franzem Stanglem (G. Sereny, W stronę ciemności. Rozmowy z komendantem Treblinki) stwierdza: "Ja wiem, a inni tylko zgadują. Nie było niemieckich dokumentów na których można by oprzeć szacunki, poza tymi, które uratowałem i ukryłem, a one są niekompletne. Lecz ja osobiście stałem na tej stacji każdego dnia i podliczałem liczby wymalowane kredą na wagonach. Sumowałem je wielokrotnie. W Treblince zamordowano 1200000 ludzi, i to nie ulega najmniejszej wątpliwości" (s. 218). Nie twierdzę, że to liczba prawdziwa (sam rozmówca twierdzi, że na początku część wagonów przybywała pustych z powodu udanych ucieczek). Ale warto wziąć ją pod uwagę, w szczególności, że pochodzi od naocznego świadka.
Barbara Barbara z Świętochłowice napisał/a 15 grudnia 2021 o 23:46
Nigdy więcej! Pamięci wszystkich ofiar Treblinki [*]
Piotr Piotr z Siedlce napisał/a 4 października 2019 o 11:05
Cieszę się, że w końcu znalazły się fundusze na utrzymanie muzeum i osoby dzięki którym to teraz tak wygląda. Jestem na tej stronie pierwszy raz i w kilka chwil dowiedziałem się więcej o Treblince niż z opowiadań i lekcji historii w szkole. Fajnie, że są ludzie, którzy zajmują się tym profesjonalnie. Dbajmy i pamiętajmy swoją historię, bo w dzisiejszych czasach to jedyny okres z którego powinniśmy brać wzorzec do moralnego życia.
adam adam napisał/a 8 sierpnia 2019 o 17:45
Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał (Księga Hioba, 16:18) Pamięci wszystkich ofiar obozu zagłady Treblinka oraz obozu karnego.Wieczna cześć ofiarom.Wieczna hańba katom.
Piotr Piotr z Wieluń napisał/a 12 lutego 2019 o 20:36
Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał (Księga Hioba, 16:18) Pamięci wszystkich ofiar obozu zagłady Treblinka oraz obozu karnego.Wieczna cześć ofiarom.Wieczna hańba katom.