Wystawa stała

W budynku Muzeum znajduje się wystawa stała, która prezentuje historię obu obozów – Obozu Zagłady Treblinka II oraz Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Ekspozycję dopełniają eksponaty odkryte podczas przeprowadzonych badań archeologicznych. Głównym elementem wystawy jest makieta Obozu Zagłady.

Sala została wyposażona w telewizor, na którym dostępne są filmy edukacyjne dla odwiedzających muzeum w języku polskim, angielskim, hebrajskim oraz niemieckim.

Wystawa czasowa

W Muzeum prezentowana jest wystawa czasowa pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”, która opowiada o życiu żydowskich dzieci wychowywanych przez polskich rodziców.

Głównym celem wystawy jest przedstawienie historii ocalonych z Zagłady dzieci oraz ich żydowskich i polskich rodziców. Inicjatorką pomysłu wystawy jest Joanna Sobolewska-Pyz, była przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, która sama jest jednym z uratowanych dzieci. Wystawa stanowi zestawienie archiwalnych fotografii z współczesnymi portretami, co nadało wspomnieniom dzieci emocjonalnej siły i dopisało aktualne, pozytywne zakończenie. Jest to niejako sposób na dopisanie brakujących kart historii.

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, które zostały ocalone dzięki bezgranicznej miłości rodzicielskiej, która kazała oddać je w obce ręce oraz odwadze ludzi, którzy zaopiekowali się nimi i uznali je za własne córki i synów.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja 2019 r.

Dzięki uprzejmości Żydowskiego Instytutu Historycznego mamy okazję zaprezentować w naszym Muzeum wystawę czasową pt.: „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę.”

Wystawa była dostępna dla zwiedzających do 28.02.2019 r.

Wystawa składa się z 18 plansz w języku polskim i angielskim przedstawiających najważniejsze fakty z życia Szmula Zygielbojma – działacza politycznego związanego z socjalistyczną partią Bund – od jego przedwojennej aktywności politycznej, poprzez relacje rodzinne, aż do jego działalności w trakcie II wojny światowej. Jako członek londyńskiej Rady Narodowej RP na znak protestu przeciwko obojętności świata na Zagładę Żydów w nocy z 11 na 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo.

W liście pożegnalnym skierowanym do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza i do Prezesa Rady Ministrów Generała Władysława Sikorskiego napisał:

„(…) Milczeć nie mogę i żyć nie mogę gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem. Towarzysze moi w getcie warszawskim zginęli z bronią w ręku, w ostatnim porywie bohaterskim.

Nie było mi dane zginać tak jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich, do ich grobów masowych. (…)”

Wystawa czasowa pt. „Treblinka. Piekło na ziemi” była dostępna dla zwiedzających do końca 2018 roku.

Wystawa zaplanowana i stworzona została przez młodych ludzi z Saksonii-Anhalt. Ukazuje ona otwarte, osobiste spojrzenie na horror niemieckiego nazistowskiego socjalizmu i funkcjonowanie Obozu Zagłady w Treblince. Jednym z elementów wystawy jest symboliczne upamiętnienie liczby ofiar zamordowanych jednego dnia. 17 000 guzików zebranych przez uczniów i przywiezionych w dwóch walizkach z Niemiec ma symbolizować tę liczbę. Każdy z odwiedzających wystawę ma możliwość przyszycia swojego guzika do tkaniny, aby w ten sposób upamiętnić ofiary.