Wystawa stała

W budynku Muzeum znajduje się wystawa stała, która prezentuje historię obu obozów – Obozu Zagłady Treblinka II oraz Karnego Obozu Pracy Treblinka I. Ekspozycję dopełniają eksponaty odkryte podczas przeprowadzonych badań archeologicznych. Głównym elementem wystawy jest makieta Obozu Zagłady.

Sala została wyposażona w telewizor, na którym dostępne są filmy edukacyjne dla odwiedzających muzeum w języku polskim, angielskim, hebrajskim oraz niemieckim.

Wystawa czasowa

Dzięki uprzejmości Żydowskiego Instytutu Historycznego mamy okazję zaprezentować w naszym Muzeum wystawę czasową pt.: „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę.”

Wystawa składa się z 18 plansz w języku polskim i angielskim przedstawiających najważniejsze fakty z życia Szmula Zygielbojma – działacza politycznego związanego z socjalistyczną partią Bund – od jego przedwojennej aktywności politycznej, poprzez relacje rodzinne, aż do jego działalności w trakcie II wojny światowej. Jako członek londyńskiej Rady Narodowej RP na znak protestu przeciwko obojętności świata na Zagładę Żydów w nocy z 11 na 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo.

W liście pożegnalnym skierowanym do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza i do Prezesa Rady Ministrów Generała Władysława Sikorskiego napisał:

„(…) Milczeć nie mogę i żyć nie mogę gdy giną resztki ludu żydowskiego w Polsce, którego reprezentantem jestem. Towarzysze moi w getcie warszawskim zginęli z bronią w ręku, w ostatnim porywie bohaterskim.

Nie było mi dane zginać tak jak oni, razem z nimi. Ale należę do nich, do ich grobów masowych. (…)”

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 28 lutego 2019 r.

Wystawa czasowa pt. „Treblinka. Piekło na ziemi” była dostępna dla zwiedzających do końca 2018 roku.

Wystawa zaplanowana i stworzona została przez młodych ludzi z Saksonii-Anhalt. Ukazuje ona otwarte, osobiste spojrzenie na horror niemieckiego nazistowskiego socjalizmu i funkcjonowanie Obozu Zagłady w Treblince. Jednym z elementów wystawy jest symboliczne upamiętnienie liczby ofiar zamordowanych jednego dnia. 17 000 guzików zebranych przez uczniów i przywiezionych w dwóch walizkach z Niemiec ma symbolizować tę liczbę. Każdy z odwiedzających wystawę ma możliwość przyszycia swojego guzika do tkaniny, aby w ten sposób upamiętnić ofiary.