Od 5 do 19 sierpnia 2007 r. na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince zorganizowane zostały międzynarodowe spotkania młodzieży. Inicjatorem tych spotkań jest Akcja Znaku Pokuty – Służba dla Pokoju z siedzibą w Berlinie (Aktion Suhnezeichen Friedensdienste). Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince współpracuje z Akcją Znaki Pokuty od 1999 roku. AZP jest organizacją zajmującą się pojednaniem Niemców z narodami, które ucierpiały w okresie II wojny światowej.

Wolontariuszki z ASF poznają historię obozu zagłady

Jedną z form pracy, które realizuje Akcja są tzw. spotkania letnie w miejscach pamięci w Polsce. Tego typu spotkania w Muzeum w Treblince były organizowane w 1999, 2001, 2005 i 2006 roku. W tym roku było już piąte z kolei spotkanie. Wolontariusze, obok programu merytorycznego, wykonują prace porządkowe na rozległym terenie muzeum. W tym roku było dziesięć uczestniczek: Manuela Mueller (Niemka, z zawodu pedagog socjalny, pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi w Kirchheim), Linda Paetzold (Niemka, studentka socjologii z Darmstadt), Nicole Radzuweit (Niemka, nauczycielka historii, filozofii i języka niemieckiego w liceum); Elena Kofanova (Ukrainka, studentka z Charkowa, gdzie studiuje angielski i niemiecki), Iben Piper (Niemka, licealistka z Flensburga), Ilona Cuch (Polka, studentka germanistyki z Akademii Podlaskiej), Alicja Rogali (Niemka, studentka slawistyki z Kilonit), Gesa Pries (Niemka, studentka prawa na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą), Mona Bleier (Niemka, wolontariuszka ASF, ostatnio pracowała w Fundacji Polsko Niemieckie Pojednanie), Doerte Krueckels (Niemka, studentka slawistyki z Kilonii, pracowała jako wolontariuszka w Krakowie).

Mona Bleier i Doerte Krueckels były liderkami grupy. Wszyscy interesowali się historią II wojny światowej. Ciekawił ich również stosunek Polaków do Żydów w okresie zagłady. Większość uczestników z zagranicy była po raz pierwszy w Polsce i chciała również poznać jak najlepiej nasz kraj, obyczaje i język. Cała grupa chciała zapoznać się z miejscem pamięci, jakim jest Treblinka. Poznać innych ludzi, którzy interesują się tematem zagłady Żydów. Uczestnicy spotkania stwierdzili, iż Treblinka jest mało znana w Niemczech, choć liczba zamordowanych tutaj ludzi, sięgająca przeszło 800 000, jest ogromna. Nie kryli też pozytywnego zdziwienia, że Polska jest krajem nowoczesnym i doskonale radzi sobie z rozwojowymi opóźnieniami. Z pobytu w miejscu pamięci, jakim jest Treblinka, wynieśli prawdę historyczną i umiejętności pracy w międzynarodowej grupie, gdzie zaplanowanie pracy, porozumienie się i zrozumienie jest prawdziwą sztuką.

EDWARD KOPÓWKA

cheapest essay writing service