Bomba Abraham

Abraham Bomba – więzień T2

 

Abraham Bomba
Abraham Bomba

Abraham Bomba urodził się 9 czerwca 1913 roku w Bytomiu (niem. Beuthen). W następnych latach jego rodzina przeniosła się do Częstochowy, a on sam rozpoczął pracę jako fryzjer. 25 września 1942 roku razem z całą rodziną znalazł się w transporcie zmierzającym do Obozu Zagłady Treblinka II. Podróż w zatłoczonym bydlęcym wagonie trwała 24 godziny. Na miejscu, Abraham został wybrany do komanda roboczego. Pozostali członkowie jego rodziny zginęli w komorach gazowych. Początkowo, pracował on przy segregacji ubrań i zrabowanego mienia. Po kilku tygodniach skierowano go do komanda „fryzjerów”, a jego zadaniem było obcinanie włosów kobietom skierowanym na śmierć. Bomba wspominał o jednym dniu, kiedy jego przyjaciel, również pracujący jako fryzjer w Treblince, zmuszony został ostrzyc swoją żonę i siostrę.

W styczniu 1943 roku Abraham Bomba wraz z dwoma innymi więźniami uciekł z Obozu Zagłady Treblinka II. Udało mu się powrócić do Częstochowy, gdzie funkcjonowało jeszcze tzw. „małe getto”. W czerwcu 1943 roku Niemcy dokonali ostatecznej likwidacji żydowskiej dzielnicy w Częstochowie. Ci, którym udało się przetrwać, zostali osadzeni w zakładach niemieckiego koncernu HASAG. Tam Bomba doczekał wyzwolenia. Po wojnie, Abraham razem z wcześniej poślubioną druga żoną Reginą ostatecznie wyemigrował do USA. Małżeństwo doczekało się córki Bonnie.

Abraham Bomba dwukrotnie zeznawał w procesach przeciwko członkom załogi Obozu Zagłady Treblinka II. Najpierw był świadkiem oskarżenia przeciwko Josefowi Hirtreiterowi (Frankfurt nad Menem, 1951 r.), a w latach 60 –tych jego zeznania przyczyniły się do skazania m.in. ostatniego komendanta obozu, Kurta Franza w procesie toczącym się w Düsseldorfie w latach 1964-1965.

Źródło: Echoes and Reflections. A Multimedia Curriculum on the Holocaust

A.S.