Kolejne odznaczenia medalem „Zasłużony dla Muzeum Treblinka”

W dniu 23 czerwca w Muzeum Treblinka zostali oznaczeni medalem „Zasłużony dla Muzeum Treblinka”: Beate Stollberg – Wolschendorf, niemiecka, emerytowana nauczycielka oraz instytucja – Initiative Schoah-Gedenkstätten beim Kirchenkreis Bielefeld (Inicjatywa na rzecz wspierania Miejsc Pamięci Shoah – Koło Kościelne Bielefeld). Medal jest wyrazem podziękowania dla osób oraz instytucji za zaangażowanie i pomoc w realizacji celów statutowych Muzeum Treblinka.

Beate Stollberg – Wolschendorf będąc nauczycielką historii w Gimnazjum w Bethel w Bielefeld przez dwa lata wspierała uczniów przy projekcie, którego zwieńczeniem było opracowanie wystawy i wydanie albumu w 2005 r. pt.: „Treblinka II- Obóz Zagłady Treblinka – das Vernichtungslager”. Aktualnie folder jest dostępny w sprzedaży w muzeum. Jego kolejne wydania cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających. Został wydany w językach: polskim, niemieckim, francuskim i angielskim. Celem powstania wystawy i folderu było pokazanie młodzieży historii Obozu Zagłady Treblinka II w sposób przystępny dla młodego odbiorcy. Stanowi również zachętę do dalszej współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej podczas różnego rodzaju warsztatów i spotkań. Beate Stollberg – Wolschendorf inicjowała również przekazywanie darowizn na rzecz Muzeum Treblinka.

Initiative Schoah-Gedenkstätten beim Kirchenkreis Bielefeld (Inicjatywa na rzecz wspierania Miejsc Pamięci Shoah – Koło Kościelne Bielefeld) instytucja działająca na rzecz współpracy polsko-niemieckiej. Wspiera finansowo Muzeum Treblinka poprzez przekazywanie darowizn. Przy wsparciu finansowym i merytorycznym członków tej instytucji została opracowana wystawa planszowa i folder pt.: „Treblinka II- Obóz Zagłady Treblinka – das Vernichtungslager”.

A.R.

28 czerwca 2023