Audioprzewodnik “Obóz Zagłady Treblinka II” w języku niemieckim

Fundacja “Pamięć Treblinki” oraz szkoła im. Janusza Korczaka w Halle (Niemcy) we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym przygotowały wersję audioprzewodnika Obóz Zagłady Treblinka II w języku niemieckim. Audioprzewodnik Obóz Zagłady Treblinka II jest więc już dostępny w języku polskim, angielskim, hebrajskim i niemieckim.

Audioprzewodnik – ścieżka edukacyjna Obóz Zagłady Treblinka II jest dostępny na smartfonach (systemy iOS i Android). Można go pobrać za darmo poprzez Google Play lub AppStore. Historię obozu w Treblince oraz losy wybranych osób opowiedziano w 15 punktach. Punkty te rozrysowane są na mapie papierowej oraz na mapie widocznej w telefonie. Gdy zwiedzający zbliża się do kolejnego punktu, automatycznie uruchamiane jest związane z nim nagranie audio. Ścieżka prowadzi użytkownika drogą, którą przebyli ludzie mordowani w Treblince. Treść każdego punktu składa się z dwóch komponentów: informacji historycznej (od powstania obozów Treblinka I i Treblinka II, poprzez układ obozu, sprawców, więźniów, aż do mechanizmu Zagłady i powstania z 2 sierpnia 1943 r.) oraz narracji świadków (są to wybrane cytaty z relacji i wspomnień). Ścieżka ma nie tylko przekazać podstawowe informacje, ale też pokazać perspektywę ludzi – tych, dla których Treblinka była kresem życia oraz tych, którzy przeżyli.

Audioprzewodnik w języku niemieckim powstał dzięki grantowi z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, który został wsparty również finansowaniem z Klubów Rotary: Rotary Warszawa City, Berlin Mickiewicz, Warszawa Goethe, District 2490 Israel. Szczególne podziękowania należą się panu Martinowi Bredolowi, który oprócz tłumaczenia tekstów na język niemiecki wspierał powstanie ścieżki na wszystkich etapach.

9 listopada 2022