Wizyta Ambasadora Japonii w Muzeum Treblinka

9 listopada 2021 roku Muzeum Treblinka odwiedził Ambasador Japonii Pan Akio Miyajima. Podczas wizyty Ambasador wraz z tłumaczką Panią Dobrawą Dudzień w obecności dyrektora Pana Edwarda Kopówki oraz pracowników muzeum zwiedził teren po byłym Obozie Zagłady Treblinka II. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca oddał hołd osobom pomordowanym w obozie. Następnie wszyscy przeszli pod kamień upamiętniający Janusza Korczaka i dzieci, gdzie uczczono ich pamięć. Zapoznał się również z ekspozycją w budynku muzealnym. Na koniec spotkania dokonał wpisu do księgi pamiątkowej, w którym wyraził nadzieje, że zbrodnia, która miała tu miejsce nigdy więcej się nie powtórzy. Podkreślając jednocześnie potrzebę zachowania pamięci i edukacji przyszłych pokoleń o tym miejscu. Wizyta odbyła się w rocznicę Nocy Kryształowej czyli pogromu Żydów w nazistowskich Niemczech zainicjowanego przez władze państwowe, w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku.

9 listopada 2021