Odnaleziono nieznaną mogiłę ofiar niemieckiego obozu Treblinka I

Od 12 listopada trwają prace powierzchniowe na terenie Karnego Obozu Pracy Treblinka I oraz tzw. Miejsca Straceń prowadzone w ramach śledztwa w sprawie zbrodni dokonanych w latach 1941-1944 na więźniach niemieckiego obozu pracy Treblinka I. Celem oględzin jest ustalenie obszaru, w których mogą znajdować się masowe i pojedyncze groby ofiar obozu oraz miejsc egzekucji.

Dzięki przeprowadzonym dotychczas czynnościom, na terenie obecnego parkingu leśnego, udało się zlokalizować nieznaną jak dotąd mogiłę o wymiarach 4,50 x 3,40 m, w której znaleziono szczątki ludzkie. Mogiła została zabezpieczona i oznaczona. Prowadzone oględziny nie mają na celu podejmowania szczątków, a wyłącznie ustalenie miejsc, w których znajdują się mogiły ofiar oraz terenu gdzie odbywały się egzekucje.

Na obszarze badanego parkingu, w wierzchniej warstwie ziemi, odkryto również łuski od pocisków brodni długiej i krótkiej oraz metalową klamrę do pasa.

15 listopada 2019