Spotkanie wspomnieniowe poświęcone Witoldowi Radomskiemu oraz prezentacja jego najnowszej płyty pt. „Nigdy więcej”

5 maja w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone zmarłemu 5 kwietnia 2024 roku, Witoldowi Radomskiemu oraz prezentacja jego najnowszej płyty pt. „Nigdy więcej”, wydanej przez Muzeum Treblinka.
Witold Radomski od kilku lat współpracował z Muzeum Treblinka. Jego płyta „Nigdy więcej” to zbiór 13 aranżacji muzycznych wierszy związanych z tematyką Zagłady i Treblinki.

Spotkanie rozpoczęło się prezentacją utworów z płyty, a następnie głos zabrała Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim Ewa Olszewska. O idei nagrania płyty opowiedział Dyrektor Muzeum Treblinka Edward Kopówka.

5 lutego 2023 r. w tej sali odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji kosowskiego getta. Mówiłem wtedy, że Witka aranżacje, ciekawe, poruszające są ulotne i docierają do uczestników naszych uroczystości, a powinny do jak najszerszego grona.…

Głos zabrała także Monika Samuel, asystent muzealny, koordynator projektu „Nigdy więcej”, która w kilku słowach przybliżyła historię współpracy muzeum z Witkiem Radomskim oraz kulisy powstawania płyty.

Zanim przejdę do prezentacji płyty „Nigdy więcej” chciałam powiedzieć kilka słów o współpracy naszego muzeum z Witkiem Radomskim. Ta ścisła, sięga roku 2021. W czerwcu 2021 r., przygotowując obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, poprosiłam Witka o oprawę muzyczną na tych uroczystościach. Zaskoczyłam go swoim telefonem. Zgodził się jednak natychmiast. Witek bardzo się we wszystko angażował, właściwie całym sobą. Nie inaczej było i w tym przypadku.

Druga część spotkania poświęcona była jego współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kosowie Lackim, a także wspomnieniom przyjaciół oraz znajomych. Wielu z nich należy do nieformalnej grupy Cyganeria Podlaska, której był założycielem.

Po nagraniu wszystkich ścieżek, sam autor opisał płytę następującymi słowami:

Ja już słucham 5 albo 6 lub 7 raz i choć znam te piosenki to słuchając w całości sam jestem pod wrażeniem. Chyba po raz pierwszy w 80-90% jestem zadowolony z tego co stworzyłem a „Świder” ubrał w świetne aranże. Ta płyta to efekt zespołowego działania (…).

10 maja 2024