Spotkanie promujące tomik poezji pt.: „Pamięć o Zagładzie zapisana w wierszach” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Małkini Górnej

Za nami pierwsze spotkanie promujące tomik poezji pt.: „Pamięć o Zagładzie zapisana w wierszach”. Dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom w szczególności autorkom wierszy. Pani Justynie Bocian mieszkance Małkini Górnej, autorce wiersza pt.: „Hania Zaleska” oraz Pani Halinie Rytel-Skorek z Treblinki, autorce wiersza pt.: „Holokaust Polaków”.
Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Małkini Górnej Pani Anna Skonieczna-Zambroń przywitała zgromadzonych Gości i zaprosiła autorki do odczytania swoich wierszy.
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak powstał pomysł zorganizowania konkursu i jak wyglądała jego realizacja.
Wiersze: „Lalka z Treblinki”, „Kołysanka” i „Czternaście lat” odczytali: Anna Skonieczna-Zambroń, Katarzyna Pietrzykowska, Ilona Flażyńska.
Ponieważ w wierszach czterokrotnie przywoływana była postać Janusza Korczaka, a dwukrotnie Hani Zaleskiej przedstawiono ich historie życia i śmierci.
Wiersze: „Nowa mogiła”, „1100”, „Piekło na ziemi” oraz „Wspomnienie w blasku księżyca” odczytali harcerze z 14 Drużyny Harcerskiej „Sokoły”. Wśród nich byli: Tomasz Młyński, Nikola Jakubik, Aleksandra Stasiak, Amelia Malec.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również więcej o reprodukcjach obrazów umieszczonych w tomiku i o ich autorach, oraz o zdjęciach rzeźb Smuela Willenberga, byłego więźnia Obozu Zagłady Treblinka II.
Kolejny utwór „Powstanie w getcie warszawskim” zaprezentowała Elżbieta Janowska. Wiersze „Treblinka” i „Człowiek człowiekowi” odczytała Alina Osip, która podzieliła się ze zgromadzonymi wierszem o Treblince, który napisała już po wydaniu tomiku. Wiersz „Odnaleźć ciszę” usłyszeliśmy z nagrania od Pani Małgorzaty Zakrzewskiej.
Został wyświetlony film „Oczy suche od łez”, który poprzez relacje więźniów opowiada o przybyciu transportu do Obozu Zagłady Treblinka II. Po spotkaniu wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja, po której można było nabyć tomik i porozmawiać z obecnymi autorkami.
Dziękujemy Dyrektor Biblioteki Pani Annie Skoniecznej-Zambroń za podjęcie współpracy z Muzeum Treblinka.
12 stycznia 2024