Otwarcie wystawy „ŻYDZI NA ZIEMIACH BUŁGARSKICH”

„ŻYDZI NA ZIEMIACH BUŁGARSKICH” to nazwa najnowszej wystawy czasowej, której otwarcie odbyło się 1 września 2023 r. na terenie Muzeum Treblinka. Ekspozycja zawiera 22 tablice poświęcone 80. rocznicy ocalenia Żydów bułgarskich podczas II wojny światowej oraz pamięci ofiar Holokaustu i zbrodni przeciwko ludzkości. Została przygotowana na podstawie zbiorów Biblioteki Narodowej im. Św. Cyryla i Metodego w Sofii.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przez delegacje pod centralnym pomnikiem na terenie byłego Obozu Zagłady oraz pomnikami na terenie Miejsca Straceń.

Podczas otwarcia wystawy, obecni byli:

1. Ambasador Republiki Bułgarii w Polsce – Margarita Ganeva
  2. Kalina Stancheva – Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury, Radca Ambasady Republiki Bułgarii
  3. Julia Tzerova – Radca Ambasady Republiki Bułgarii
  4. Ambasador Tajlandii w Polsce – Urasa Mongkolnavin
  5. Ambasador Republiki Panamy w Polsce – Javier Alcides Bonagas de Gracia
  6. Ambasador Federalnej Republiki Nigerii w Polsce – Christian Onuoha Ugwu
  7. Stanisław Stankiewicz – Prezes Centralnej Rady Romów w Polsce, Przewodniczący Światowej Organizacji Romów
  8. Justyna Zembrowska – Kierownik Oddziału Zamiejscowego w Siedlcach, przedstawicielka Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika
  9. Andrzej Krawczyk – polski historyk, były urzędnik państwowy i dyplomata
  10. Grażyna Chorążykiewicz – tłumaczka przysięgła języka bułgarskiego
  11. Tomasz Nowak – Profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
  12. Marek Fiuk – artysta, rzeźbiarz, twórca medalu „Zasłużony dla Muzeum Treblinka”
  13. Bożena Kordek – Wójt Małkinia Górna
  14. Uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Kosowie Lackim wraz z Panią Dyrektor Hanną Przesmycką

Po oficjalnym otwarciu wystawy oraz dyskusji, uczestnicy spotkali się na sali konferencyjnej, gdzie odbyła się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Przez Sofię do wolności”, do którego scenariusz napisała Barbara Rogalska.

Ostatnim punktem programu było zasadzenie drzewka przez Ambasador Bułgarii Margaritę Ganevę  w Lesie Korczakowskim na terenie Muzeum Treblinka.

LIST MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO ADAMA STRUZIKA
LIST SZEFA URZĘDU DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH JANA JÓZEFA KASPRZYKA
1 września 2023