Zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Dnia 14 czerwca 2023 roku w godzinach 9:00 – 11:30 na terenie Muzeum Treblinka na placu przyszłej budowy nowego obiektu wystawienniczo – edukacyjnego, odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Uroczystości, które obchodzimy 14 czerwca to hołd złożony milionom ofiar więzionych i mordowanych w niemieckich nazistowskich obozach i więzieniach podczas II wojny światowej. Tego dnia, w 1940 r. do obozu koncentracyjnego Auschwitz przybył pierwszy transport polskich więźniów politycznych.
Program uroczystości:
9:00 – przemówienia, wręczenie medali „Zasłużony dla Muzeum Treblinka”, odczytanie relacji więźniów obozów w Treblince.
11:00 – złożenie wieńców pod pomnikiem na terenie upamiętnienia Obozu Zagłady Treblinka II i dwoma pomnikami na terenie tzw. Miejsca Straceń.
11:30 – otwarcie wystawy „Szczeliny” autorstwa Barbary Janiny Sochal i Agi Sochal.
12 czerwca 2023