Delegacja Muzeum Treblinka w Grecji

Zakończyła się wizyta delegacji Muzeum Treblinka w Grecji, w której udział wzięli dyrektor Muzeum Treblinka Edward Kopówka oraz przewodnik Paweł Maliszewski. Głównym celem wizyty było upamiętnienie 80. rocznicy aresztowania ponad 4000 Żydów z Grecji z okupowanych przez Bułgarię regionów Tracji i Wschodniej Macedonii. Deportowanych zamordowano w Obozie Zagłady Treblinka II.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Regionowi Macedonii Wschodniej i Tracji, Uniwersytetowi Demokryta, Projektowi „Działania na rzecz historii, pamięci i kultury”, Gminie Kavalla, i Gminie Xanthi, Biurze Europe Direct wschodniej Macedonii i Tracji, Fundacji Trackiej Sztuki i Tradycji za organizację i zaproszenie Muzeum Treblinka do udziału w tegorocznych uroczystościach i wydarzeniach. Chcielibyśmy również osobiście podziękować Nikosowi Kosmidisowi za włożony wysiłek w organizację, zaangażowanie oraz udzieloną pomoc. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy za serdeczne przyjęcie delegacji, wymianę informacji, spostrzeżeń i uzyskane doświadczenie

Jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość wspólnego upamiętniania tragicznego losu Żydów z Grecji. Wspólnie złożony hołd oraz nawiązana współpraca znacząco przyczyniła się do międzynarodowej Pamięci o ofiarach. Podczas wizyty poczyniono również istotne kroki, mające na celu uzyskanie imion i nazwisk żydowskich obywateli Grecji zgładzonych w Treblince.

W następnych postach będziemy publikować relacje z wydarzeń i obchodów w Grecji.

Ποτέ ξανά! – Nigdy więcej!

8 marca 2023