Wizyta studyjna młodzieży z Niemiec

19 lipca 2022 r. do Muzeum Treblinka przyjechała kolejna grupa młodzieży z Niemiec. Przyjazd miała charakter studyjny. Grupa liczyła 23 osoby w wieku 16-18 lat, której towarzyszył dr. Edward Sułek. Młodzi ludzi swoją wizytę w Miejscu Pamięci Treblinka rozpoczęli spotkaniem z dr. Edwardem Kopówką, dyrektorem Muzeum Treblinka. Podczas rozmowy mieli okazję zadać pytania i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Tematem przewodnim pobytu w muzeum była kultura pamięci w takim miejscu jak Treblinka. Pierwszego dnia uczniowie z Niemiec zapoznali się z historią byłych obozów w Treblince oraz powojennym upamiętnieniem tych terenów. W drugim dniu młodzież spotkała się z świadkiem historii Józefem Malińskim, którego rodzina ukrywała Żydów w czasie II wojny światowej. Tego dnia grupa odwiedziła również Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Maz. oraz spotkała się z Panią Grażyną Olton, wnuczką Marianny i Leona Lubkiewiczów w Sadownem. Rodzina Lubkiewiczów została zamordowana przez niemieckich nazistów za pomoc Żydom. W ubiegłym roku jedna z grup niemieckich przed domem Lubkiewiczów wmurowała pięć „Stopersteinen” [tłum. potykaczy, kamieni pamięci] poświęconych Mariannie, Leonowi i Stefanowi Lubkiewiczom oraz Żydówkom o nazwisku: Elizówna i Czapkiewiczówna. Pomysłodawcą projektu upamiętniającego był dr Edward Sułek, który od lat przyjeżdża z grupami niemieckim do muzeum. Podczas swoje wizyty młodzież również wzięła udział w prezentacji pt. „Janusz Korczak w malarstwie Wolfganga Hergetha”. W czwartym dniu swojego pobytu pojechali do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Ważnym punktem wizyty była osobista refleksja w Miejscu Pamięci Treblinka oraz praca w grupach tematycznych.
A.R.
22 lipca 2022