99 lat temu w Częstochowie urodził się Samuel Willenberg

99 lat temu w Częstochowie urodził się Samuel Willenberg ps. „Igo”. Więzień Obozu Zagłady w Treblince, do którego trafił 20 października 1942 roku. Jako jedyny z transportu uniknął śmierci w komorze gazowej tylko dlatego, że podał się za murarza. W Obozie jako więzień przeżył 10 miesięcy piekła. 2 sierpnia 1943 wziął udział w zbrojnym buncie i wraz z kilkuset innymi więźniami zdołał uciec. Dzięki pomocy Polaków szczęśliwie dotarł do Warszawy, gdzie włączył się w konspirację. Wziął także udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie, w 1950 razem z żoną i matką wyemigrował do Izraela. Do Treblinki powracał każdego roku 2 sierpnia na obchodu rocznicy Buntu więźniów obozu śmierci. Zmarł 19 lutego 2016 r. Tradycję tą w dalszym ciągu kontynuuje małżonka i córka Samuela.

M.Sz.

W tym dniu przypominamy o wystawie „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” upamiętniającą pomordowanych w tym obozie zagłady:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/158233,Spuscizna-Samuela-Willenberga-w-Warszawie-i-w-Opolu.html

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/158170,Miedzynarodowy-Dzien-Pamieci-o-Ofiarach-Holokaustu-Ocalic-od-zapomnienia-spot-z-.html

 

16 lutego 2022