14 czerwca – Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady został uchwalony 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.

14 czerwca 2019 r. obchodzić będziemy 79. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie pierwszy masowy transport 728 więźniów do KL Auschwitz. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania obozu.

Wszystkich zainteresowanych, którzy pragną wspólnie z przedstawicielami Muzeum Treblinka oddać hołd ofiarom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, zapraszamy 14 czerwca 2019 r. do Muzeum.

Uroczystość złożenia wieńców rozpocznie się o godzinie 12.00 przy Pomniku Ofiar Obozu Zagłady na terenach poobozowych Treblinka II, a następnie uczestnicy przejdą na Miejsce Straceń w pobliżu Obozu Pracy Treblinka I. Wszystkich zainteresowanych wzięciem udziału w uroczystości zachęcamy do przybycia wcześniej (11.45), aby razem wyruszyć z parkingu przed Muzeum.

14 czerwca, w 79. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, dyrekcja Muzeum Treblinka wraz z pracownikami złożyła wieńce pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady Treblinka II, pod pomnikiem upamiętniającym więźniów Karnego Obozu Pracy Treblinka  I oraz pod pomnikiem upamiętniającym Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w Obozie Pracy i Obozie Zagłady.

5 czerwca 2019