28. Marsz Żywych – 28.04-06.05.2019 r.

W dniach 28.04 – 06.05.2019 roku odbył się 28. Marsz Żywych. W tym roku Muzeum Treblinka odwiedziło ok. 3 500 osób. Byli to głównie uczniowie i studenci z całego świata, którzy swoją obecnością chcieli uczcić pamięć i oddać hołd zamordowanym w niemieckich obozach zagłady. W tym roku, w ramach Marszu Żywych, największą grupę odwiedzających Treblinkę stanowiła młodzież z Kanady oraz Meksyku.

Tegoroczny Marsz Żywych zorganizowano w 75. rocznicę masowych deportacji węgierskich Żydów do Auschwitz. Główne obchody odbyły się na terenie dawnego obozu zagłady Birkenau w pobliżu ruin krematoriów, przy pomniku ofiar Holokaustu. Zgromadzeni, wyruszając spod głównej bramy obozowej z napisem „Arbeit macht frei”, przeszli trzykilometrową drogę między dwoma byłymi niemieckimi obozami Auschwitz i Birkenau.

Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku w Polsce i Izraelu. Młodzi ludzie chcą w ten sposób uczcić pamięć o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani w niemieckich obozach. Przez tydzień grupy z całego świata odwiedzają miejsca związane z tradycją żydowską oraz Zagładą.

24 maja 2019