Prezentacja dokumentów z Archiwum Eissa

W dniu 12.02.2019 r. w Belwederze z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, miała miejsce prezentacja Archiwum Eissa – jednego z największych zbiorów dokumentujących działania polskiej dyplomacji na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą podczas II wojny światowej.

Udział w oficjalnych uroczystościach wzięli m.in.: prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, wiceministrowie kultury Magdalena Gawin oraz Paweł Lewandowski, ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński oraz dyrektor Muzeum Treblinka Edward Kopówka. Obecni byli także m.in. przedstawiciele Izraela, Ukrainy, organizacji żydowskich, MSZ, Instytutu Pamięci Narodowej; na uroczystość przybyli także polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

Nazwa archiwum pochodzi od nazwiska Chaima Eissa, zuryskiego kupca pochodzącego z Ustrzyk. Należał on do tzw. Grupy Berneńskiej, która pod kierownictwem Aleksandra Ładosia dostarczała Żydom sfabrykowane paszporty państw latynoamerykańskich (m.in. Paragwaju, Salwadoru, Boliwii, Peru, Haiti, Hondurasu), które jako dokumenty państw neutralnych, miały chronić europejskich Żydów przed wywózką do obozów zagłady.

Kolekcja dokumentów zostanie przekazana do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Informacje odnośnie wydarzenia ze strony MKiDN:

13 lutego 2019