Zapraszamy do obejrzenia wystawy ” Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”

Od 19  kwietnia w rocznicę powstania w getcie warszawskim w  Muzeum  Walki  i  Męczeństwa  w Treblince  jest   prezentowana nowa wystawa planszowa pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”,która opowiada o życiu żydowskich dzieci wychowanych  przez  polskich rodziców.

Wystawa jest jednym z elementów projektu realizowanego przez Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” powstałego dzięki wsparciu finansowym Fundacji im. Róży Luksemburg. W ramach tego projektu powstała: wystawa planszowa, album do wystawy, film oraz strona internetowa. Głównym celem całego przedsięwzięcia było przedstawienie historii Ocalonych dzieci z Holocaustu oraz ich żydowskich i polskich rodziców. Inicjatorką pomysłu wystawy jest Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, która sama jest ocalonym dzieckiem z Zagłady.

Prezentowana wystawa stanowi zestawienie archiwalnych fotografii ze współczesnymi portretami co nadało wspomnieniom dzieci emocjonalnej siły i dopisało aktualne, pozytywne zakończenie. Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Długo szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942 Ocalonych dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce i odwadze ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.

Autorami  projektu są: Anna Kołacińska- Gałązka, która przeprowadziła rozmowy z Ocalonymi i zredagowała tekst, Jacek Gałązka zajął się opracowaniem graficznym projektu, a zdjęcia wykonał Maciej Śmiarowski.

Więcej  informacji na: www.dzieciholocaustu.org.pl

Wystawa czynna  do  września 2018 r.

Materiał  opracowany  na  podstawie  albumu: „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”

18 kwietnia 2018