Animacja filmowa „Treblinka – wirtualna makieta obozu”

Informujemy, że animacja filmowa „Treblinka – wirtualna makieta obozu” będąca częścią naszej ekspozycji muzealnej, została nagrodzona w prestiżowym konkursie Media & Technology MUSE Awards 2015. Nagrodę przyznano podczas Museum Expo, corocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Muzeów – American Alliance of Museums (AAM), które odbyło się 26 kwietnia w Atlancie.

 

Wśród nagrodzonych prac znalazł się także film stereoskopowy „Faras 3D” zrealizowany dla Muzeum Narodowego w Warszawie. Oba filmy zostały wyprodukowane przez Fundację Wyższej Szkoły Artystycznej Homo Faber we współpracy ze studiem filmowym Arkadia Film oraz muzeami, dla których powstały.

Po raz pierwszy w konkursie nagrodzono jednocześnie dwie prace polskiego reżysera. Autorem obu nagrodzonych projektów jest Władysław Jurkow – dokumentalista i dziennikarz, autor filmów dokumentalnych realizowanych m.in. dla TVP, HBO, WDR. Wideoprezentacja „Treblinka – wirtulna makieta obozu” to komputerowa rekonstrukcja Obozu Zagłady, w którym według ostatnich szacunków, Niemcy zamordowali około 900 000 europejskich Żydów. Zespół grafików komputerowych we współpracy z naukowcami i historykami odtworzył wygląd obozu i przedstawił drogę zagłady Żydów w Treblince. Autorką komputerowej rekonstrukcji obozu i katedry z Faras jest Daria Tarara, architekt i grafik komputerowy współpracujący z polskimi archeologami.

Rekonstrukcja powstała w oparciu o dokumentację opracowaną przez naukowców specjalizujących się w historii II wojny światowej. Ważnym źródłem informacji była dokumentacja zgromadzona podczas powojennych procesów załogi obozu oraz relacje byłych więźniów. Głównym konsultantem i osobą inspirującą dla autorów filmu był Samuel Willenberg, ostatni żyjący uczestnik buntu w Treblince. Wykonane przez niego mapy, rysunki obozu pomogły w odtworzeniu wyglądu obozu. Jak wyjaśniają realizatorzy, celem tego projektu było ocalenie pamięci o miejscu jednej z największych masowych zbrodni w historii ludzkości. Komputerowa rekonstrukcja wbrew działaniom hitlerowców, którzy na rozkaz Himmlera postanowili zatrzeć wszelkie ślady swojej zbrodni, ukazuje jak wyglądał obóz i kolejne etapy procesu zagłady.

Obecnie film z wizualizacją obozu jest elementem stałej wystawy Muzeum w Treblince. Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów od 1906 roku zrzesza muzea oraz instytucje edukacyjne. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest wspieranie nowych standardów ekspozycji. Przyznawane co roku nagrody „MUSE Awards”, uznawane za muzealne Oskary, mają na celu wyróżnienie projektów z całego świata, które wykorzystując nowe technologie, starają się wzbogacić merytoryczną i emocjonalną stronę ekspozycji, pomóc w komunikacji ze zwiedzającymi. W ramach konkursu nagradzane są najlepsze realizacje wykorzystujące nowe technologie w narracjach multimedialnych.

12 maja 2015