Skazani z Siedleckiego Zakładu Karnego porządkowali Treblinkę

Jedźcie do Treblinki, Otwórzcie oczy szeroko, Wyostrzcie słuch, Wstrzymajcie oddech”
Halina Birenbaum „ Jedźcie do Treblinki”

17 maja 2014 skazani z Zakładu Karnego w Siedlcach po raz kolejny porządkowali tereny Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Skazani, odbywający karę w siedleckiej jednostce od 5 lat uczestniczą w różnego rodzaju przedsięwzięciach, mających na celu ochronę dorobku dziedzictwa narodowego i kulturowego. W ramach programu readaptacji społecznej „Rzeczpospolita ojczyzna wielu kultur”, autorstwa kpt. M. Zina, skazani porządkują tereny Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Grupy takie pracują również na cmentarzu żydowskim w Łukowie.

Każdorazowo przed rozpoczęciem prac porządkowych zwiedzają oni Muzeum z przewodnikiem, który przybliża im historię byłego Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy.

Dla skazanych to przede wszystkim cenna lekcja historii, nauka szacunku do innych narodów, kultur i tradycji. Są to także chwile spędzone poza murami zakładu karnego.

Tekst ppor. Marta Kuźma
Zdjęcia kpt. Mirosław Zin