Wystawa malarstwa „Cisza Pamięci”

Wystawa malarstwa „Cisza Pamięci”
W niedzielę 18 marca Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odwiedziła czteroosobowa siedlecka grupa malarzy „Ławeczka”. To już druga ich wizyta w Treblince. Artyści byli gośćmi muzeum w listopadzie w ubiegłym roku. Celem kilkudniowego pobytu było zmierzenie się z czasem, historią i dramatem ludzkości, który rozegrał się na terenie byłego Obozu Zagłady. Zamyśleni i napełnieni dramaturgią miejsca i wydarzeń z nim związanych wrócili po czterech miesiącach do muzeum w Treblince, by przedstawić te uczucia i myśli, które udało im się odzwierciedlić na płótnie.
Wystawa prac z cyklu „Cisza Pamięci” jest próbą zmierzenia się z Treblinką. Malarska wizja wyrażona niemym krzykiem ma ustrzec przed powtórką z historii. Tomasz Nowak, Aleksandra Rykała, Marcin Sutryk i Maciej Tołwiński nie są pewni czy malarski eksperyment z tym miejscem się udał. Odbiór i ocenę ich emocji pozostawiają widzowi.
Prace Tomasza Nowaka mają symbolizować nicość. To też próba opowiedzenia tego, co się stało na terenach Treblinki podczas II wojny światowej. Obrazy Marcina Sutryka to cichy i pusty pejzaż przedstawiający widok współczesnego miejsca byłego Obozu Zagłady. Jest on zestawiony z człowiekiem, któremu odebrano prawo do życia. Wizja Macieja Tołwińskiego jest pełna liczb i pytań do Boga. Koncepcja Aleksandry Rykały składająca się z dwunastu poszarpanych płócien to metafora zniweczonej Gwiazdy Dawida.
19 marca 2013