Konferencja

Konferencja „Od Korczaka do Tuwima”
Dnia 28 lutego w sali audiowizualnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ul.  Konarskiego 11 w Siedlcach odbyła się konferencję pt. „Od Korczaka do Tuwima” dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Organizatorami byli: Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Siedlcach oraz Publiczne Gimnazjum nr 1 w Siedlcach. W konferencji uczestniczył Edward Kopówka- kierownik MWiM w Treblince, który przybliżył gościom życie i twórczość Janusza Korczaka w wystąpieniu pt. „Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział…”

Konferencja rozpoczęła się montaż słowno-muzyczny pt. „Nie ma dzieci – są ludzie” poświęcony Januszowi Korczakowi w wykonaniu młodzieży Publicznego Gimnazjum nr 1. Spektakl poświęcony „Staremu Doktorowi” przygotowali uczniowie pod opieką pani Jolanty Hardej i pani Małgorzaty Olczak. Znakomite przedstawienie połączone z prezentacją multimedialną, śpiewem, muzyką i recytacją w niejednym z widzów wywołały niezapomniane przeżycia. Także uczniowie Publicznego Gimnazjum nr1, zaprezentowali minispektakl poświęcony Julianowi Tuwimowi. Montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Jolanty Batok „Tak pisać, by słowom było ciasno, a myślom przestronnie…” stanowił znakomite wprowadzenie do wykładu „Kilka słów o Tuwimie – słowiarzu”, który wygłosiła dr Małgorzata Burta – pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, prezes Oddziału Siedleckiego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Znakomitym gościem konferencji był Tomasz Jastrun – poeta, pisarz, felietonista. W żywy niekonwencjonalny sposób przedstawił postać Juliana Tuwima, który był przyjacielem jego ojca – Mieczysława Jastruna.
Uczestnicy konferencji mogli posłuchać, jaki ten niezwykły poeta, autor słynnej „Lokomotywy”, był prywatnie. Konferencję uświetniła okazjonalna wystawa pt. „Julian Tuwim i Janusz Korczak w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej” przygotowana przez pracowników tejże placówki. Na zakończenie prowadząca konferencję pani Bożena Czarnecka-Akus ogłosiła konkurs organizowany przez MSCDN w Siedlcach „Życie i twórczość Juliana Tuwima w poezji lub w prozie” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konferencję zaszczycili znakomici goście, wśród których znalazł się Mazowiecki Wicekurator Oświaty – Mariusz Dobijański, który podziękował organizatorom za przygotowanie konferencji.

Powyższa informacja  opracowana na  podstawie  tekstu Jadwigi Chomackiej, który  został  zamieszczony na  poratlu PODLASIE 24 PL

Dziękujemy Panu Kamilowi  Kołakowi z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach za wykonanie i  udostępnienie  zdjęć. Także dziękujemy za  informację, zdjęcia i  pomoc Publicznemu Gimnazjum nr 1 w Siedlcach i Regionalnemu Portalowi Informacyjnemy PODLASIE24.

5 marca 2013