Wyróżnienie

Wyróżnienie w Konkursie o Medal Zygmunta Glogera          
Dr Edward Kopówka otrzymał wyróżnienie w Konkursie o Medal Zygmunta Glogera „ za badania dziejów męczeństwa i zagłady społeczności żydowskiej w Treblince”. Celem konkursu jest uhonorowanie wybitnych osiągnięć w badaniach nad współczesną i dawną kulturą polską oraz dziedzictwem kulturowym, a także dokonań osób, które – działając niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach – wpływają twórczo i pobudzająco na „małe ojczyzny”.
Organizatorami Konkursu, organizowanego od 1983 r., są: Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Prezydent Łomży.
Laureaci: 
NAGRODA I STOPNIA
prof. dr hab. Dariusz ROTT z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za wybitne osiągnięcia badawcze w zakresie dziejów piśmiennictwa staropolskiego na Śląsku w XVI i XVII w.
NAGRODA II STOPNIA
Krzysztof BUREK z Warszawy za prace poświęcone dziejom Sandomierza i ziemi sandomierskiej
NAGRODA III STOPNIA
dr Sergiusz LEOŃCZYK – animator ruchu polonijnego w Rosji, za upamiętnianie losów Polaków na Syberii
WYRÓŻNIENIA:
Witold BANACH z Ostrowa Wielkopolskiego za wszechstronne badania i opracowania historii Ostrowa Wielkopolskiego, a także stworzenie wielotomowej „Biblioteki Ostrowskiej”.
dr Beata HEBZDA-SOŁOGUB z Uniwersytetu Zielonogórskiego za pionierskie badania i opracowania powojennych dziejów ludności żydowskiej w powiecie dzierżoniowskim.
dr Edward KOPÓWKA – kierownik muzeum w Treblince, za badania dziejów męczeństwa i zagłady społeczności żydowskiej w Treblince.
Jacek NAZARKO z Białegostoku za odbudowę i przystosowanie zamku Zygmunta Augusta w Tykocinie do celów kulturalnych.
Marek NAZARKO – burmistrz Michałowa, za inspiracje i wdrażanie wielu ważnych przedsięwzięć kulturalnych i gospodarczych w gminie Michałowo.
30 października 2012