Nieinwazyjne badania archeologiczne

Na terenie byłego Obozu Pracy w Treblince od 06.09.2012 – 10.09.2012 r. archeolodzy z Uniwersytetu z Staffordshire oraz z Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince przeprowadzili nieinwazyjne badania archeologiczne. Zespół kierowany był przez Dr. Caroline Sturdy Colls, wykładowcę na wydziale Archeologii Kryminalnej, która specjalizuję się w Archeologii Holokaustu. Ze strony Muzeum udział w badaniach i nadzór nad nimi pełni  archeolog z   doświadczeniem Joanna Zasłona.
 Topograficzne i geofizyczne badania miały na celu namierzenie wszelkich pozostałości po strukturach, wyznaczenie granic obozu oraz wyróżnienie innych fizycznych pozostałości. Efektem prac będzie uaktualniony plan obozu. Nieinwazyjne badania są częścią trwającego programu, który rozpoczął się w Obozie Zagłady we wrześniu 2010 r., jako część doktoratu dr. Strurdy Coll’s . Dalsze prace są zaplanowane na rok 2013. Rezultaty tych badań będą publikowane w różnych czasopismach  (więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.staffs.ac.uk/staff/profiles/cs30.jsp  ) Planowane jest również wydanie publikacji dokumentującej te badania, wstępnie na rok 2014.
20 września 2012