Wystawa plakatów

Wystawa plakatów  „Nie ma dzieci- są ludzie. Janusz Korczak”
W sali konferencyjno – wystawienniczej w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince można obejrzeć wystawę plakatów pt. „Nie ma dzieci- są ludzie. Janusz Korczak”. Plakaty zostały przekazane do Muzeum przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Są to prace zgłoszone do konkursu,  który został zorganizowany przez Rzecznika Praw Dziecka w ramach Roku Janusza Korczaka.
Przed uczestnikami konkursów postawiono zadanie zaprojektowania plakatu, który będzie popularyzował idee wychowawcze Janusza Korczaka. Kryteria konkursowe spełniło 671 projektów plakatów, które do Biura Rzecznika przesłali uczestnicy, w tym graficy i studenci artystycznych uczelni wyższych, uczniowie oraz wychowankowie szkół i placówek oświatowych. W finale konkursu znalazły się 24 plakaty, które wybrało jury w składzie: Grażka Lange – artysta grafik, doktor habilitowany ASP w Warszawie; Jacek Frankowski – artysta grafik, rysownik; Janusz Górski – artysta grafik, profesor ASP w Gdańsku; Ewa Gruda – kurator Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie; Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka; Elżbieta Tchórznicka – artysta grafik.
Zwycięzcą konkursu został Aleksander Bąk z Poznania, a jury zdecydowało się również wyróżnić plakaty autorstwa Patryka Hardzieja z Gdańska, Agnieszki Popek-Banach z Poznania, Magdaleny Wosik ze Smolca, Anny Pobiedy z Sulechowa oraz Andrzeja Pilichowskiego-Ragno z Krakowa. Kuratorem konkursów był Janusz Górski, profesor ASP w Gdańsku.
Tekst opracowany  na  podstawie  informacji przekazanej przez Dział Komunikacji Społecznej Biuro Rzecznika Praw Dziecka
11 czerwca 2012