Zapraszamy do udziału w konferencji „Społeczność żydowska w Siedlcach. Pamięć Zagłady”- 23 września 2022 r.

W 2022 roku mija 80 lat od Zagłady Żydów w Siedlcach. W okresie II wojny światowej Niemcy wymordowali w mieście oraz wywieźli z Siedlec do obozu Treblinka II około 17 tys. obywateli polskich pochodzenia żydowskiego z Siedlec i okolicznych miejscowości.

W celu upamiętnienia tych wydarzeń Muzeum Treblinka, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach organizują konferencję

Społeczność żydowska w Siedlcach. Pamięć Zagłady

23 września 2022 r., godz. 9.00-12.00

aula MSCDN, ul. Asłanowicza 2 oraz transmisja na YouTube

Konferencji towarzyszyć będzie wystawa „SS-Sonderkommando Treblinka. Ostatni Obóz  Akcji Reinhardt”.

Program:

9.00 – 9.10 PowitanieGrażyna Sobiczewska, Kierownik MSCDN Wydział w Siedlcach

9.10 – 9.30 Rys historyczny społeczności żydowskiej w Siedlcach dr Edward Kopówka, Dyrektor Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)

9.30 – 9.50 Getto w Siedlcach Dariusz Kuziak, Tygodnik Siedlecki

9.50 – 10.10 SS- Sonderkommando Treblinka Monika Samuel, Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)

10.10 – 10.30 Materiały archiwalne dotyczące społeczności żydowskiej w Siedlcach w zasobach archiwum dr Grzegorz Welik, Dyrektor Archiwum Państwowego w Siedlcach

Przerwa

10.50 – 11.05 Publikacje dotyczące historii Żydów w regionie siedleckim w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej Joanna Zielińska, Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach

11.05 -11.20 Absolwenci Gimnazjum i Liceum im. B. Prusa oraz prawnicy i lekarze pochodzenia  żydowskiego w SiedlcachWitold Okniński,  Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie w stanie spoczynku

11.20-11.35 Adolf Gancwol-Ganiewski: siedlczanin z wyboruAneta Abramowicz- Oleszczuk, Siedlczanka

11.35-11.50  Anna Kahan: nastoletnia autorka „Dziennika” spisanego w SiedlcachAgnieszka Janiszewska, Prezeska  Stowarzyszenia tutajteraz

11.50-12.00 Podsumowaniedr Edward Kopówka

Zapraszamy do rejestracji: ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA

Mile widziane całe klasy pod opieką nauczyciela – na całości konferencji lub jej części.
Kontakt w tej sprawie pod nr telefonu: Iwona Moczydłowska 692526891

Po zakończeniu konferencji Monika Samuel, autorka i kurator towarzyszącej wydarzeniu wystawy pt. „SS-SONDERKOMMANDO TREBLINKA. OSTATNI OBÓZ „AKCJI REINHARDT” W 80. ROCZNICĘ ROZPOCZĘCIA FUNKCJONOWANIA OBOZU ZAGŁADY TREBLINKA II”, oprowadzi po niej zainteresowanych.

Następnie, około godz. 12.30 Muzeum Treblinka zachęca do indywidualnego przejścia przed pomnik upamiętniający Żydów z Siedlec i okolic, znajdujący się przy ul. Berka Joselewicza, gdzie można poprzez złożenie kwiatów, kamyków oraz zapalenie zniczy, oddać hołd pomordowanym.

Udział w konferencji związany jest z utrwalaniem wizerunku uczestników.

14 września 2022