Wspomnienie Treblinki oczami Artystki

W dniach 17-18 sierpnia pracownicy Muzeum Treblinka mieli przyjemność spotkać się z artystką malarką Bogumiłą Łoś.

Pani Bogumiła Łoś urodziła się 28.11.1932 r. w Ostrołęce. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium Nauczycielskie. Jest ona członkiem Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie oraz Związku Plastyków Warmii i Mazur w Olsztynie. Uprawiała malarstwo, rysunek, grafikę i zajmowała się tkactwem. Tematem jej prac są pejzaże, portrety, konie oraz kwiaty. Artystka wielokrotnie prezentowała swe prace na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jest laureatką Odznaki „Przyjaciel Dziecka” oraz Złotej Honorowej Odznaki „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

Artystka w latach 1940-1945 mieszkała w budynku kolejowym na stacji we wsi Treblinka. Podzieliła się z nami trudnymi wspomnieniami z tego okresu oraz przekazała bezpłatnie na rzecz Muzeum Treblinka cztery obrazy z nieukończonego – z powodu choroby – cyklu „Wojna Inaczej”. Inspiracją pierwszego obrazu pt. „Piekło na ziemi” jest ogień i dym unoszący się nad Obozem Zagłady Treblinka II, jaki artystka widziała każdego dnia z okienka domku, w którym mieszkała gdy obok działała treblińska „fabryka śmierci”. Drugi obraz pt. „Żydówka” przedstawia młodą dziewczynę, na moment przed zastrzeleniem jej przez Niemieckiego żołnierza na oczach dzieci. Trzeci obraz – „Wody. Treblinka 1943 r.” ukazuje kolejne wspomnienie Artystki – nagiego żydowskiego chłopca wysadzanego przez malutkie okienko bydlęcego wagonu przez grupę spragnionych deportowanych do Treblinki Żydów, aby przyniósł choć butelkę wody… Za chwilę dziecko zginie przebite bagnetem żołnierza eskortującego transport. Czwarty obraz pt. „Defilada dusz” jest pokłosiem wizyty na miejscu upamiętnienia Obozu Zagłady Treblinka II, jaką Artystka odbyła w roku 1996. Obraz jest hołdem złożonym zamordowanym w Treblince Dzieciom i Januszowi Korczakowi. Wszystkie obrazy są malowane akrylem na tekturze, mają wymiary 44 x 57 cm.

Muzeum Treblinka wyraża serdeczne podziękowanie Pani Bogumile Łoś, osobie niezwykłej elokwencji i osobistego uroku oraz Paniom Magdalenie Dudzik i Karolinie Rogóz-Namiotko ze Związku Plastyków Warmii i Mazur za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

M.S

25 sierpnia 2022