Wystawa czasowa rzeźb Samuela Willenberga „Piekło Zagłady, siła życia” w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu

27 stycznia w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu odbędzie się otwarcie wystawy czasowejPiekło Zagłady, siła życia”. Prezentowane na niej rzeźby stanowią część ekspozycji „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycja składa się z 15 rzeźb wykonanych z brązu w latach 2000–2012. Przedstawiają one symboliczne sceny ukazujące ludzki dramat, których bezpośrednim świadkiem był Samuel Willenberg, więzień Obozu Zagłady Treblinka II.

Samuel Willenberg urodził się w Częstochowie w 1923 roku. W 1942 r. przebywał w getcie w Opatowie, skąd został ze wszystkimi Żydami wywieziony do Treblinki. Podając się za murarza, uniknął natychmiastowej śmierci w komorze gazowej. Przez 10 miesięcy był więźniem Obozu Zagłady Treblinka II. 2 sierpnia 1943 r. wziął udział w zbrojnym buncie i wraz z kilkuset innymi więźniami zdołał uciec. Walczył również w Powstaniu Warszawskim, a po kapitulacji stolicy wstąpił do partyzantki. Był żołnierzem Wojska Polskiego. Po wojnie, w 1950 r. wraz z matką i żoną wyemigrował do Izraela. Przez 40 lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę podjął studia z zakresu sztuk pięknych i zaczął rzeźbić, również swoje obozowe doświadczenia z Treblinki. Samuel Willenberg całe życie poświęcił by dawać świadectwo niemieckim zbrodniom popełnionym w czasie II wojny światowej. Robił to na różne sposoby: tworzył szkice Obozu Zagłady Treblinka II, brał udział w filmach dokumentalnych, opowiadał o swoich przeżyciach każdemu, kto chciał go wysłuchać. Wraz z żoną, Adą Krystyną Willenberg po wojnie wielokrotnie przyjeżdżał do Polski. Często towarzyszył odwiedzającej Treblinkę młodzieży izraelskiej i jako świadek historii opowiadał o tym miejscu. Samuel Willenberg swoje wspomnienia, z pobytu w Obozie Zagłady Treblinka II, spisał w książce pt. „Bunt w Treblince”. Zmarł 19 lutego 2016 roku w Tel Awiwie-Jafie.

Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 27 stycznia 2022 roku o godzinie 13.00 w opolskiej siedzibie Muzeum, a transmisja z tego wydarzenia będzie dostępna na profilu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

24 stycznia 2022