„Żydowskie druki ulotne w Siedlcach, Chełmie, Białej Podlaskiej 1919-1931. Katalog” – najnowsza publikacji Biblioteki Narodowej

Ukazała się interesująca książka pt. „Żydowskie druki ulotne w Siedlcach, Chełmie, Białej Podlaskiej 1919-1931. Katalog / Jewish Printed Ephemera from Siedlce, Chełm, Biała Podlaska 1919-1931. Catalogue” wydana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. Opracowania materiałów dokonali Barbara Łętocha, Aleksander Messer oraz Izabela Jabłońska. Recenzował Edward Kopówka.

Dwujęzyczna publikacja zawiera polskie i angielskie opisy oraz reprodukcje żydowskich afiszy i ulotek drukowanych w Siedlcach, Chełmie i Białej Podlaskiej, które są w posiadaniu Biblioteki Narodowej. Dzięki tej publikacji historycy i miłośnicy regionu dostają w swoje ręce ważne źródło informacji. Z analizy druków ulotnych możemy dowiedzieć się jak wiele działo się w tych trzech miasteczkach przed II wojną światową. Ilość spotkań, odczytów i zebrań prowadzonych w latach 1919-1931 jest naprawdę imponująca, a musimy pamiętać, że są to tylko te druki ulotne, które się zachowały. Duża ich ilość uległa zniszczeniu w czasie wojny. Opublikowany przez Bibliotekę Narodową katalog żydowskich druków ulotnych stanowi świadectwo jak bogaty i różnorodny był żydowski świat, który uległ Zagładzie dokonanej przez niemieckich nazistów.

Książka dostępna jest do kupienia w księgarni Biblioteki Narodowej.

25 lutego 2021