Wystawa Stacja Treblinka. Między życiem i śmiercią – zapowiedź

Główną osią najnowszej wystawy prezentowanej przez Muzeum Treblinka jest kolejarz Franciszek Ząbecki. Dziś, ponad 70 lat po zakończeniu II wojny światowej, jest on postacią niemal zapomnianą. Franciszek Ząbecki był prawym człowiekiem, któremu przyszło żyć w nieludzkich czasach, jednak wewnętrzne przekonania nie pozwoliły mu na bierność wobec rzeczywistości, którą oglądał codziennie będąc kolejarzem na stacji Treblinka. Był mimowolnym uczestnikiem dramatu, jaki rozgrywał się w okolicach Treblinki i wniósł niezwykły wkład w dokumentowanie tej tragicznej historii. Po zakończeniu II wojny światowej, Franciszek Ząbecki swoje wojenne doświadczenia opisał w wydanej w 1977 r. książce pt. Wspomnienia dawne i nowe.

Założeniem wystawy „Stacja Treblinka. Między życiem i śmiercią” jest oddanie głosu świadkowi historii, dlatego została ona oparta na wybranych cytatach z opublikowanych wspomnień Franciszka Ząbeckiego.

Wystawa „Stacja Treblinka. Między życiem i śmiercią” będzie prezentowana online na Facebooku i na stronie Muzeum od 14.12.2020 r.

9 grudnia 2020