Muzeum Treblinka podpisało porozumienie o współpracy z Federalną Agencją Edukacji Obywatelskiej Saksonia-Anhalt

31.07.2020 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) a Landeszentrale für politische Bildung Sachsen-Anhalt [Federalną Agencją Edukacji Obywatelskiej Saksonia-Anhalt].
Porozumienie zostało podpisane w ramach „Wspólnej deklaracji o współpracy między Województwem Mazowieckim a Krajem Związkowym Saksonia-Anhalt” z dnia 13 października 2003 r.

Maik Reichel, Dyrektor Centrali Politycznej Kraju Związkowego Saksonii-Anhalt, przy podpisywaniu porozumienia podkreślał jak ważna jest współpraca polsko-niemiecka przy zachowaniu pamięci w takich miejscach jak Treblinka. Porozumienie jest pokłosiem wieloletniej współpracy pomiędzy Krajem Związkowym Saksonia-Anhalt a Muzeum Treblinka, dzięki której niemiecka młodzież mogła odwiedzić Miejsca Pamięci i oddawać się refleksji nad historią II wojny światowej. Dyrektor Muzeum Treblinka, Edward Kopówka, zaznaczył, iż jednym z najistotniejszych elementów współpracy jest wspólna edukacja historyczna młodzieży z Polski i Niemiec, dzięki której podtrzymywana jest wiedza i pamięć o takich miejscach jak Treblinka.

Współpraca obejmie przede wszystkim działania naukowe i edukacyjne, m.in. wymianę młodzieży z Polski i Niemiec. Współdziałania obu instytucji będą realizowane również w obszarach wystawienniczych, wydawniczych, promocyjnych i popularyzatorskich.

Po podpisaniu porozumienia, reprezentanci Muzeum Treblinka i Federalnej Agencji Edukacji Obywatelskiej Saksonia-Anhalt udali się pod Pomnik Ofiar Obozu Zagłady Treblinka II i zapalili znicze oraz oddali hołd zamordowanym.

31 lipca 2020