24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

24 marca po raz drugi obchodzimy święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Wybrana na dzień obchodów data jest datą symboliczną. 24 marca 1944 roku Niemcy dokonali egzekucji na rodzinie Ulmów ze wsi Markowa na Podkarpaciu. W tym dniu życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów.

Dnia 20 marca 2018 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 6 marca ustanawiającą Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Dzień ten uchwalono „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Tego dnia, w niedalekiej od Treblinki miejscowości Sadowne, odbędą się uroczystości upamiętniające jej mieszkańców, którzy w okresie okupacji pomagali ukrywającym się Żydom. Imiennie zostanie upamiętniona rodzina Lubkiewiczów – Marianna, Leon oraz ich syn Stefan, którzy zostali zamordowani za sprzedaż chleba dwóm Żydówkom.

Informacje odnośnie wydarzenia na stronie Instytutu Pileckiego:

Więcej informacji o rodzinie Lubkiewiczów z miejscowości Sadowne dostępne jest w publikacji pt. „Dam im imię na wieki (ks. Izajasza 56,5). Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów.” pod redakcją E. Kopówki, ks P. Rytel –Andrianika.

Zapraszamy również do zwiedzenia wystawy czasowej dostępnej w naszym muzeum „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”. Opowiada ona o losie żydowskich dzieci wychowywanych przez polskich rodziców.

20 marca 2019