Zapraszamy na wystawę czasową pt.: „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”.

W Muzeum prezentowana jest wystawa czasowa pt. „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice”, która opowiada o życiu żydowskich dzieci wychowywanych przez polskich rodziców.

Głównym celem wystawy jest przedstawienie historii ocalonych z Zagłady dzieci oraz ich żydowskich i polskich rodziców. Inicjatorką pomysłu wystawy jest Joanna Sobolewska-Pyz, była przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, która sama jest jednym z uratowanych dzieci. Wystawa stanowi zestawienie archiwalnych fotografii z współczesnymi portretami, co nadało wspomnieniom dzieci emocjonalnej siły i dopisało aktualne, pozytywne zakończenie. Jest to niejako sposób na dopisanie brakujących kart historii.

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-1942, które zostały ocalone dzięki bezgranicznej miłości rodzicielskiej, która kazała oddać je w obce ręce oraz odwadze ludzi, którzy zaopiekowali się nimi i uznali je za własne córki i synów.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31 maja 2019 r.

8 marca 2019