Muzeum Treblinka będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego

W piątek, 7.12.2018 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie została podpisana umowa w sprawie wspólnego prowadzenia i współfinansowania – przez Ministerstwo i Samorząd Województwa Mazowieckiego – Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944).

Zobowiązania w tej sprawie podpisali: sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk i dyrektor Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego Paweł Cukrowski. W uroczystościach wziął udział Dyrektor Muzeum Treblinka Edward Kopówka, Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski, Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak, Gideon Nissenbaum reprezentujący Fundację Rodziny Nissenbaumów oraz dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Michał Góras.

Opieka władz państwowych pozwoli na uzyskanie przez Muzeum statusu właściwego Pomnikowi Zagłady – wynikającego z Ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.

Umowa będzie obowiązywać do końca 2028 r. Muzeum Treblinka pozostanie w rejestrze instytucji kultury prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego.

Wiceminister Jarosław Sellin tak podsumował tę uroczystość: „Ta ogromna szansa pozwoli na długofalowy rozwój instytucji, której już dziś życzę wielu sukcesów w realizacji jej ważnej misji.”

Informacje odnośnie wydarzenia ze strony MKiDN:

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/muzeum-treblinka-bedzie-wspolprowadzone-przez-mkidn-9108.php

Informacje odnośnie wydarzenia ze strony Samorządu Województwa Mazowieckiego:

https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,6984,muzeum-w-treblince-ze-wsparciem-finansowym.html

21 grudnia 2018