Pierwsze spotkanie Muzeum Treblinka

11 lipca odbyło spotkanie z Joanną Sobolewską-Pyz, pomysłodawczynią wystawy „Moi żydowscy rodzicie, moi polscy rodzice” oraz Holgerem Polittem, dyrektorem polskiego przedstawicielstwa Fundacji im. Róży Luksemburg. W spotkaniu udział wzięła młodzież z Letniej Szkoły Solidarności 2018 organizowanej przez Fundację Równanie. Nie zabrakło też przedstawicieli władz lokalnych. Podczas spotkania uczestnicy aktywnie zadawali Pani Joannie pytania, które dotyczyły m.in. kwestii religii, kultury, tożsamości i edukacji nowych  pokoleń.

Pani Joanna Sobolewska – Pyz  jest dzieckiem, które przeżyło Zagładę dzięki pomocy polskiej  rodzinie. Opowiadała nie tylko o powstaniu wystawy, ale także o życiu codziennym dzieci, które doświadczył Zagłady. Mówiła jak trudno jest po takich doświadczeniach stworzyć własną rodzinę. Na koniec spotkania zabrał głos Pan Holger Politt, który powiedział o roli  wystawy „Moi żydowscy rodzicie, moi polscy rodzice”. Było to pierwsze zorganizowane spotkanie w nowoutworzonej instytucji przez  Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Tekst: A. Remiszewska

Zdjęcia:  A. Abramowicz- Oleszczuk, A. Remiszewska