Międzynarodowy Marsz Żywych w Treblince

W dniach 18.04-27.04. 2017 w ramach 26. Marszu Żywych odwiedziło Treblinkę ok. 3000 osób. Byli to młodzi ludzie z całego świata. W tym roku największą grupę stanowiła  młodzież z Kanady. Niektóre grupy miały przygotowane inscenizacje pokazujące los ofiar tego  miejsca. Uczestnicy wizyt w Treblince oddali hołd i odmówili modlitwę kadisz.

Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku. Odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Haszoa). Jom Haszoa przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan. Tegoroczne obchody odbyły się 24 kwietnia 2017 r. w Muzeum Auschwitz, podczas których Żydzi i obywatele z różnych krajów świata, upamiętnili ofiary Zagłady. Uczestnicy przeszli drogę od bramy z napisem: „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów odbyły się główne uroczystości.

 

Marsz Żywych jest częścią międzynarodowej edukacji, która odbywa się w Polsce i Izraelu. Młodzi ludzie w ten sposób chcą uczcić pamięć o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani w obozach. Przez tydzień grupy młodzieży odwiedzają miejsca związane z tradycją żydowską oraz Zagładą. Druga część programu odbywa się w Izraelu.

 

Tekst i  zdjęcia  A.  Remiszewska

5 maja 2017