Medal „Zasłużony dla Muzeum Treblinka” dla Pani Katarzyny Kozłowskiej

26 sierpnia miało miejsce uroczyste wręczenie medalu „Zasłużony dla Muzeum Treblinka” Pani Katarzynie Kozłowskiej.

Medal ten stanowi uhonorowanie szczególnych zasług osób i instytucji na rzecz Muzeum Treblinka niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy (1941-1944). Jest wyrazem podziękowania za zaangażowanie i pomoc w realizacji statutowych celów Muzeum.

Pani Katarzyna Kozłowska w 2023 r. przekazała na rzecz Muzeum Treblinka stalowe elementy będące zaporami przeciwczołgowymi, które otaczały niemieckie nazistowskie obozy w Treblince. Ich przeznaczeniem było utrudnienie ucieczki więźniom oraz uniemożliwienie ataku na Obóz Zagłady z zewnątrz. Po likwidacji obozu w 1943 r., zapory zostały przeniesione przed ogrodzenie Obozu Pracy Treblinka I. Po latach stalowe elementy odnaleziono na posesji po byłej Szkole Podstawowej w Żochach, którą nabyła Pani Kozłowska.

Pani Katarzyna Kozłowska bardzo zaangażowała się w ustalenie pochodzenia posiadanych elementów. Z jej inicjatywy przedmioty te, stanowiące jeden z nielicznych oryginalnych elementów infrastruktury obozowej, trafiły do Muzeum Treblinka. Obecnie eksponowane są na terenie upamiętnienia Obozu Zagłady Treblinka II, a także przed budynkiem Muzeum Treblinka.

Po uroczystym wręczeniu medalu Laureatka wraz z przybyłymi Gośćmi zwiedziła upamiętnienie Obozu Zagłady Treblinka II oraz tereny po byłym Obozie Pracy Treblinka I.

Pani Katarzynie bardzo dziękujemy za otwartość, a także za rozpowszechnianie historii Treblinki. Liczymy na dalszą owocną współpracę.

27 sierpnia 2024