Karen I. Treiger – Moja dusza jest przepełniona radością. Historia Holokaustu – nowa propozycja wydawnicza w ofercie Muzeum Treblinka

Z przyjemnością informujemy, iż w Muzeum Treblinka dostępna jest już książka „Moja dusza jest przepełniona radością”. Autorka – Karen I. Treiger – pochodząca z Seattle prawniczka opisała historię ocalałych z Holokaustu teściów – Sama, pochodzącego z niewielkiej wsi pod Ostrowią Mazowiecką i Estery, której rodzina przed wojną mieszkała w Stoczku Węgrowskim. Autorka snuje ciekawą opowieść o zwykłym życiu polskich Żydów przed wojną, ucieczce Sama z niemieckiego obozu jenieckiego, jego życiu w Treblince, ucieczce z obozu śmierci i ukrywaniu się w lesie, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Esterę. Historia Estery również naznaczona jest cierpieniem  – Niemcy zamordowali całą jej rodzinę, a ona sama dwukrotnie wymknęła się niemieckim oprawcom oraz ponad rok ukrywała się w lasach pod Stokiem Lackim.

Autorka opisuje ogromną pomoc, jakiej doświadczyli jej teściowie ze strony rodziny Stysiów, którzy nie bacząc na konsekwencje ze strony Niemców, przez wiele miesięcy dostarczali im jedzenie oraz ukrywali ich w swojej stodole.

Trafiająca do polskiego czytelnika publikacja jest również zapisem doświadczeń autorki z jej dwóch pobytów w Polsce. Listy odnalezione w mieszkaniu Sama po jego śmierci pozwoliły odnaleźć trójkę żyjących członków rodziny Stysiów. Dzięki staraniom syna Sama Goldberga, Shlomo, rodzina Stysiów została uhonorowana tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

W liście do czytelników zamieszczonym w książce Karen I. Treiger zamieściła krótką informację o powodach napisania niniejszej publikacji: Historia opowiedziana na stronach tej książki odzwierciedla prawdę, jaką Sam i Estera nam przekazali. Ja zinterpretowałam ją dodając własne doświadczenia i spojrzenie na świat. Każdy z nas ma swoją prawdę i ona jest równie ważna.

Książkę można nabyć w punkcie informacyjnym Muzeum oraz na ekspozycji w budynku Muzeum.

Cena wydawnictwa to 35 złotych.

 

Zdjęcia pochodzą z promocji książki, która miała miejsce 24 czerwca 2019 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

16 lipca 2019