Wernisaż wystawy „SZCZELINY – PRAKTYKOWANIE PAMIĘCI”

14 czerwca w Muzeum Treblinka odbył się wernisaż wystawy „SZCZELINY – PRAKTYKOWANIE PAMIĘCI”. Obrazy z wykorzystaniem mieszanych technik malarstwa i ceramiki oraz fotografie, powstawały przez pół roku. Artystki Barbara Janina Sochal i Aga Sochal, mierzyły się z trudnym zadaniem ukazania Zagłady. Szczelinę postrzegały nie tylko jako znak żałoby, ale i jako promyk nadziei, na lepsze jutro. Chęć ukazania pamięci o Obozie Zagłady Treblinka II zrodził pomysł, by do stworzenia dzieła wykorzystać odciski w ceramice kwiatów i liści składanych wieńców. Płótno „Interwał” w swej szczelinie zawiera wosk ze zniczy zapalanych, pod kamieniem poświęconym Januszowi Korczakowi i Dzieciom oraz pomnikiem centralnym obozu zagłady. Wykreowały tym samym wizualne ślady świadectwa miejsca, jakim był w Treblince niemiecki nazistowski obóz zagłady.

Barbara Janina Sochal (BaJaSo.)

Pedagożka, metodyczka wychowania plastycznego (Wydział Pedagogiki i Psychologii UW), autorka i realizatorka wielu projektów dla dzieci, młodzieży i nauczycieli z zakresu edukacji kulturalnej i międzykulturowej oraz wychowania przez sztukę.

Działalność pedagogiczną, edukatorską przez wiele lat łączyła z twórczością artystyczną, doskonaliła we własnym zakresie warsztat, poszukując, eksperymentując, wykorzystując w swoich pracach techniki tkackie, ceramikę i malarstwo.

Interesuje się miejscem i kondycją człowieka we współczesnym świecie, jego rolą w tworzeniu ścieżek pamięci między przeszłością a teraźniejszością. Kompozycjom, często abstrakcyjnym, nadaje znaczenia symboliczne, przypisuje im treści, tworzy skojarzenia barw, kształtów z przesłaniem jakie niesie obraz.

W ostatnim okresie brała udział w wystawach: POWERFUL WOMAN 2021, virtual International Contemporary Art Exibition, 25. International Art Fair, Innsbruck 2021 oraz w Muzeum Bellini we Florencji, 2022. Również w tym samym roku jej prace malarskie i ceramiczne prezentowane były na dwóch wystawach indywidualnych: w Galerii APS w Warszawie oraz Galerii ProArte w Zielonej Górze. Rok 2023 rozpoczęła kolejną wystawą indywidualną pn. „Piękno i brzydota” w Galerii Stara Prochownia w Warszawie.

Aga Sochal

Absolwentka kulturoznawstwa oraz socjologii mediów. Obecnie kończy studia na kierunku Fotografia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Jej zdjęcia pojawiły się między innymi na Międzynarodowej Otwartej Wystawie Autoportret w kwadracie (2021, 2022), Foto Art Festival w Bielsku-Białej (2021), Festiwalu Nowej Sztuki Labirynt we Frankfurcie (2021, 2022) oraz na wystawach indywidualnych w galerii APS w Warszawie (2022), Galerii ProArte w Zielonej Górze (2022) i Galerii Stara Prochownia w Warszawie (2023). Zdjęcia jej autorstwa można było zobaczyć także na dwóch wystawach odbywających się w ramach Fotofestiwalu w Łodzi (2022).

W fotografii szuka zaskoczenia, gry z odbiorcą, nieoczywistości i nieco humoru. Koncentruje się na najbliższym otoczeniu, które jest punktem wyjścia do komentowania rzeczywistości. Interesują ją tematy związane z człowiekiem, choć, przewrotnie, ten rzadko występuje na jej zdjęciach.

Na wernisażu obecni byli: Józef Maliński prezes Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Ksiądz Paweł Rytel-Andrianik – dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Konferencji Episkopatu Polski, Bożena Kordek – wójt Gminy Małkinia Górna, Bożena Krassowska – kierownik Delegatury w Siedlcach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, Izabella Wrona-przedstawiciel Wojewody Mazowieckiego, Dariusz Stopa – przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego, Urszula Krzymowska – radna powiatu Sokołów Podlaski reprezentująca Senatora Waldemara Kraskę, Elżbieta Sadowska – starosta Powiatu Sokołów Podlaski, Jacek Odziemczyk – przewodniczący Rady Powiatu Sokołów Podlaski, Bożena Andrzejczuk z Urzędu Miasta i Gminy Kosów Lacki, Józef Rostkowski – wicestarosta powiatu ostrowskiego, prof. dr hab. Zofia Chyra-Rolicz – członek Rady Muzeum przy Muzeum Treblinka, Grażyna Sikorska – wójt gminy Sterdyń, Ewa Siwek – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej, Eliza Czapska – dyrektor Muzeum Zbrojowni na zamku w Liwie, Małgorzata Iwańska-Kania – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim, Marcin Celiński – dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury wraz z delegacją, Karolina Kolbuszewska – dyrektor Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, Agnieszka Gaś – dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej wraz z Wojciechem Hadałą i młodzieżą.

Finisaż wystawy zaplanowano na 2 sierpnia 2023 r., w 80. rocznicę wybuchu buntu w Obozie Zagłady Treblinka II.

I.F.

20 czerwca 2023