4 sierpnia Muzeum Treblinka odwiedził Ocalały z Holokaustu Ike Alterman wraz z rodziną oraz Caroline Sturdy Colls

4 sierpnia Muzeum Treblinka odwiedził, pochodzący z Ożarowa, Ocalały z Holokaustu Ike Alterman. W czasie II wojny światowej Pan Alterman, był więźniem niemieckich obozów w Zwangsarbeitslager für Juden in Blizyn, Auschwitz oraz Thereisenstadt. Jego matka i siostra zostały zmordowane w Treblince. W sierpniu 1945 r., po wyzwoleniu Thereisenstadt przeprowadził się do Windermere w Anglii. Dostojnemu Gościowi towarzyszyła współpracująca z Muzeum Treblinka Caroline Sturdy Colls.

Caroline Sturdy Colls jest profesorem archeologii konfliktów i dochodzenia w sprawie ludobójstwa na Staffordshire University. Specjalizuje się w badaniach nad Holokaustem, identyfikacji szczątków ludzkich, archeologii sądowej oraz badaniu miejsc zbrodni.

Dla Muzeum Treblinka badania archeologiczne przeprowadzone przez Profesor Caroline Sturdy Colls miały szczególne znaczenie. W roku 2013, podczas badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie Obozu Zagłady Treblinka II, kierowana przez nią międzynarodowa ekipa badawcza pozyskała ponad 300 zabytków, m. in. płytki ceramiczne, którymi wyłożone były komory gazowe. Badania te były ważne nie tylko ze względów poznawczych, ale także miały bardzo duży wpływ na rozwój ekspozycji Muzeum Treblinka. Skutkowały one otwarciem nowej wystawy stałej pod tytułem „Znajdując Treblinkę”, która do dziś prezentowana jest w głównej sali ekspozycyjnej naszego muzeum. Jednym z podjętych wówczas w pobliżu dawnych komór gazowych artefaktów była damska broszka w kształcie kwiatu, która stała się najbardziej rozpoznawalnym na świecie symbolem Treblinki. Roger Moorhouse, autor książki „Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach” uznał ją za symbol II wojny światowej na tyle istotny, by opisać go pośród takich przedmiotów jak „Mein Kampf” Adolfa Hitlera czy brama obozu Auschwitz-Birkenau.

W 2013 r. Caroline Sturdy Colls prowadziła także badania na terenie Miejsca Straceń, których jednym z głównych celów było ustalenie, czy w tym miejscu znajdują się nieupamiętnione masowe groby. Na wskazanym terenie odkryto wówczas groby masowe, w których znajdowały się szczątki ofiar. Zespół Caroline Sturdy Colls prowadził badania wykopaliskowe na terenie Obozu Zagłady Treblinka II także w roku 2017. W listopadzie 2019 r. Profesor była członkiem międzynarodowego zespołu powołanego w ramach śledztwa prowadzonego przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie w sprawie zbrodni dokonanych w latach 1941–1944 na więźniach Karnego Obozu Pracy.

Przyznany Caroline Sturdy Colls medal pamiątkowy „Zasłużony dla Muzeum Treblinka” stanowi uhonorowanie szczególnych zasług na rzecz Muzeum Treblinka. Niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozu pracy (1941-1944). Profesor Sturdy Colls upowszechniała wiedzę o Treblince, zarówno o Obozie Zagłady Treblinka II, jak i o Obozie Pracy Treblinka I na międzynarodowych konferencjach. Jest autorką licznych artykułów naukowych poświęconych Treblince oraz laureatką wielu prestiżowych nagród, m. in. European Archaeological Heritage Prize.

Medal „Zasłużony dla Muzeum Treblinka” jest wyrazem naszej wdzięczności za Jej zaangażowanie i pomoc w realizację statutowych celów Muzeum Treblinka.

4 sierpnia 2022