Odsłonięcie kamienia węgielnego nowego budynku edukacyjno-wystawienniczego Muzeum Treblinka

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości upamiętniających 79. rocznicę buntu więźniów Obozu Zagłady Treblinka II, miało miejsce odsłonięcie kamienia węgielnego przed placem, na którym powstanie nowy obiekt wystawienniczo-edukacyjny Muzeum Treblinka. Potrzeba wzniesienia nowego budynku muzealnego wynika m.in. z braku odpowiedniego zaplecza i warunków, by sprostać oczekiwaniom współczesnych zwiedzających. Przedsięwzięcie pozwoli na znaczące unowocześnienie systemów ekspozycyjnych i informacyjnych. Aktu uroczystego odsłonięcia dokonała Ada Krystyna Willenberg – wdowa po więźniu Obozu Zagłady Treblinka II, Samuelu Willenbergu w asyście Dyrektora Muzeum Treblinka, dr Edwarda Kopówki oraz Moniki Krawczyk, Dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Dyrektor Muzeum Treblinka, dr Edward Kopówka przypomniał, że zabiegi, aby powstał nowy budynek wystawienniczo-edukacyjny, trwały od wielu lat. Po raz pierwszy kamień węgielny odsłonięto podczas obchodów 70. rocznicy powstania więźniów Obozu Zagłady Treblinka II, 2 sierpnia 2013 r. Wówczas uroczystego odsłonięcia dokonał ostatni żyjący uczestnik buntu z 2 sierpnia 1943 r., Samuel Willenberg. Jego idea budowy Centrum Edukacji o Zagładzie Żydów nareszcie doczekała się realizacji.

Po odsłonięciu kamienia węgielnego, Ada Krystyna Willenberg podpisała z Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) umowę na przekazanie rzeźb Samuela Willenberga, które przedstawiają codzienne życie w obozie, brawurowy bunt więźniów z 2 sierpnia 1943 r. oraz ofiary, które szczególnie wryły się w pamięć Artysty. Rzeźby staną się integralna częścią ekspozycji w nowo powstającym budynku Muzeum Treblinka.

Na spotkaniu zaprezentowano również projekt nowego budynku edukacyjno-wystawienniczego Muzeum Treblinka. Szczegóły przedsięwzięcia przedstawił Piotr Bujnowski z firmy architektonicznej Bujnowski Architekci sp. z o.o., która zdobyła I nagrodę w konkursie na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną budynku wystawienniczo-edukacyjnego na terenie Muzeum Treblinka. Prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie oraz wywołała żywiołowe dyskusje zgromadzonych.

3 sierpnia 2022