Wizyta młodzieży z Magdeburga w Muzeum Treblinka

W dniach 11-14 października grupa młodzieży z Berufsbildende Schule „Dr Otto Schlein” w Magdeburgu odwiedziła Muzeum Treblinka. Była to młodzież w wieku 17-21 lat z klas profilowanych. Trzydziestodwuosobowa grupa gości z Niemiec przyjechała do Muzeum, żeby poznać historię byłych obozów w Treblince. Przyjazd był zrealizowany w ramach współpracy pomiędzy Muzeum Treblinka a Landeszentrale für politische Bildung Sachsen-Anhalt [Federalną Agencją Edukacji Obywatelskiej Saksonia-Anhalt]. Dla większości była to pierwsza wizyta w Miejscu Pamięci w Polsce.

Pierwszego dnia młodzież niemiecka zapoznała się z ekspozycją muzealną i dokładnie poznała historię byłego Karnego Obozu Pracy Treblinka I i Miejsca Straceń.

W drugim dniu pobytu młodzież niemiecka spotkała się z swoimi rówieśnikami ze szkoły w Sadownem przy upamiętnieniu rodziny Lubkiewiczów, której członkowie zostali rozstrzelani za podanie chleba dwóm Żydówkom. Przedstawiciele młodzieży niemieckiej wmurowali pięć „Stoperstein” [tłum. potykacz, kamień pamięci] poświęconych: Mariannie, Leonowi i Stefanowi Lubkiewiczom oraz Żydówkom o nazwisku: Elizówna i Czapkiewiczówna. Pomysłodawcą projektu upamiętniającego był dr Edward Sułek, który przyjeżdża od kilku lat w to miejsce z młodzieżą niemiecką. Podczas uroczystości młodzież polska i niemiecka miała okazję wysłuchać tragicznej historii Lubkiewiczów, którą opowiedziała Grażyna Teresa Olton, wnuczka Marianny i Leona Lubkiewiczów. Następnie młodzież z obu krajów spotkała się w szkole w Sadownem, gdzie mieli okazję wspólnie porozmawiać. Na zakończenie wizyty w Sadownem młodzież zwiedziała Muzeum Ziemi Sadoweńskiej. Po południu młodzież niemiecka przyjechała do Muzeum Treblinka, gdzie wzięła udział w prezentacji poświęconej Januszowi Korczakowi, którą przygotowała Anna Remiszewska, adiunkt z Działu Edukacyjnego Muzeum.

13 października młodzież z Magdeburga spotkała się z uczniami z Zespołu Szkół im. St. Staszica w Małkini Górnej. Przy kawie i słodkościach przygotowanych przez uczniów tej szkoły młodzi ludzie mieli okazję do poznania siebie oraz nawiązania nowych znajomości. W trakcie spotkania goście z Niemiec zmierzyli się z quizem wiedzy o Polsce, kulturze, kuchni, geografii. Następnie młodzież wspólnie udała się do Muzeum Treblinka, by razem posadzić drzewko pamięci w Lesie Korczakowskim. Zasadzenie drzewka zobowiązuje do pielęgnowania idei wspaniałego pedagoga i wychowawcy jakim był Janusz Korczak, który został zamordowany w Obozie Zagłady Treblinka II. Na wspólnie zaprojektowanej tabliczce upamiętniającej zasadzenie drzewka młodzież z obu krajów umieściła słowa Janusza Korczaka: „Jesteśmy braćmi jednej ziemi. Wieki wspólnej doli i niedoli – długa wspólna droga – jedno słońce nam przyświeca”. Tego dnia młodzież z Magdeburga poznała również szczegółowo historię Obozu Zagłady Treblinka II oraz uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych pt. „Ocalały opowiada”. Oprócz zagadnień ogólnych dotyczących funkcjonowania obozów, młodzież była bardzo zainteresowania indywidualnymi losami ocalałych.

14 października młodzież niemiecka jadąc do Muzeum Historii Żydów Polin w Warszawie, wstąpiła do Muzeum Treblinka, aby pożegnać się z Miejscem Pamięci i podjąć osobistą refleksję z pobytu w tym miejscu.

 

Opracowała: Anna Remiszewska

15 października 2021