Wystawa „Stacja Treblinka. Między życiem i śmiercią” – stacja Treblinka

Linia kolejowa Siedlce – Małkinia przez Sokołów Podlaski uruchomiona została w lipcu 1887 r. Łączyła ze sobą dwie główne linie kolejowe Królestwa Polskiego: Warszawsko-Petersburską i Warszawsko-Terespolską. Poza stacjami krańcowymi, na trasie wybudowano dodatkowo dwie stacje oraz trzy przystanki kolejowe, między innymi we wsi Treblinka.

We wrześniu 1939 r., gdy rozpoczęła się II wojna światowa, kolejarze znaleźli się właściwie na pierwszej linii frontu: Luftwaffe atakowało pociągi w ruchu i stacje kolejowe. Na obszarze utworzonego przez okupantów Generalnego Gubernatorstwa, 19 listopada 1939 r. Niemcy utworzyli Dyrekcję Generalną Kolei Wschodniej – Ostbahn. Kierownicze stanowiska na kolei przejęli Niemcy, a polski przedwojenny personel został zepchnięty na niższe stanowiska.

Od 1944 roku wycofujące się przed Armią Czerwoną wojska niemieckie niszczyły tory i stacje kolejowe. W celu przywrócenia łączności ponownie odbudowywano całe linie kolejowe, między innymi trasę Siedlce – Małkinia.

W 1993 r., ze względu na nierentowność, Polskie Koleje Państwowe zlikwidowały linię dla ruchu pasażerskiego, a w roku 2016 oddano do użytku przebudowywaną drogę wojewódzką, której odcinek z Małkini do Kosowa Lackiego został poprowadzony po nieczynnej linii kolejowej.

Wystawa „Stacja Treblinka. Między życiem i śmiercią” będzie prezentowana online na Facebooku i na stronie Muzeum od 14.12.2020 r.

 

11 grudnia 2020