X Dni Pamięci – Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W dniach 29-30.01 pracownicy Muzeum Treblinka wzięli udział w wydarzeniu X Dni Pamięci – Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W środę, 29.01.2020 r., miało miejsce uroczyste otwarcie jubileuszowych X Dni Pamięci, które odbyło się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi. W wydarzeniu wzięli udział organizatorzy i przedstawiciele Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Dyrekcja Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Samorządu Województwa Łódzkiego, Urzędu Województwa Łódzkiego,  przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi, Centrum im. Marka Edelmana w Łodzi, a także licznie zgromadzeni goście. Uroczystość rozpoczęła się występem Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi, który wykonał piosenki w języku jidysz. Po wstępie rozpoczęła się debata, która dotyczyła pamięci o ofiarach II wojny światowej i Holokaustu. Uroczystości zakończył koncert „Yiddish Tango” Olgi Avigail wraz z zespołem Tango Attack Orchestra, którzy wykonali przedwojenne tanga w języku jidysz i polskim.

Następnego dnia, 30 stycznia, pracownicy Muzeum Treblinka wzięli udział w panelu dyskusyjnym pt. „Pamięć Zagłady – spojrzenie w Polsce, na świecie i w Izraelu”. W dyskusji brali udział dr Halina Postek z Muzeum Getta Warszawskiego, John Armstrong z Ambasady Stanów Zjednoczonych oraz Michał Sobelman z Ambasady Izraela. Panel poprowadziła Magda Majsterkiewicz oraz Artur Hofman. W trakcie spotkania odbył się pokaz filmu animowanego „Egzekucja pamięci” w reż. Gabi Bani, również biorącej udział w panelu.

Podczas wyjazdu pracownicy Muzeum Treblinka mieli okazję zwiedzić Stację Radegast – oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz uczestniczyć w warsztatach w byłym niemieckim więzieniu policyjnym dla mieszkańców Kraju Warty – oddział Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Miasto Łódź zostało włączone do Trzeciej Rzeszy w listopadzie 1939 roku i zyskało nową nazwę Litzmannstadt. W 1940 roku zostało utworzone Litzmannstadt getto, które po warszawskim było jednym z największych gett na terenie okupowanej Polski. Do getta łódzkiego trafiały transporty z przesiedlonymi Żydami z m.in. z Austrii, Czech, Luksemburga, Rzeszy oraz innych, likwidowanych gett z terenów Kraju Warty. Likwidacja Litzmannstadt getto rozpoczęła się 23 czerwca 1944 roku i trwała do 29 sierpnia 1944 roku. Żydów z łódzkiego getta wysyłano transportami do obozów zagłady Kulmhof nad Nerem oraz Auschwitz-Birkenau.

10 lutego 2020