W dniach 12-15 maja 2019 roku miał miejsce wyjazd studyjny pracowników Muzeum Treblinka do miejsc pamięci w kraju związkowym Saksonii – Anhalt.
Wyjazd odbył się w ramach partnerstwa województwa mazowieckiego z Saksonią – Anhalt. Pracownicy wraz z dyrektorem Muzeum Edwardem Kopówką odwiedzili kolejno:
- Dawny szpital psychiatryczny w Bernburgu, który od listopada 1940 roku funkcjonował jako jedna z sześciu placówek Akcji T4 – programu „eutanazji”, czyli masowego mordowania osób niepełnosprawnych w Niemczech;
- Der Rote Ochse – dawne więzienie polityczne w Halle dla przeciwników nazizmu, funkcjonujące w latach 1933 – 1945, w którym zamordowana została Krystyna Wituska, żołnierz wywiadu podziemia. W latach 1945-1989 więzienie to było wykorzystywane przez Stasi;
- Miejsce Pamięci w Gardelegen – memoriał upamiętniający Zbrodnię w Gardelegen, czyli zamordowanie 1016 więźniów obozów Mittelbau-Dora i Hannover-Stöcken. Żołnierze SS i Luftwaffe zamknęli więźniów w murowanej stodole, a następnie spalili ich żywcem. Zbrodnia została odkryta 2 dni później przez żołnierzy 102 Dywizji US Army. Z masakry ocalało 7 Polaków, 3 Rosjan i 1 Francuz.
Pracownicy Muzeum odwiedzili również pozostałości Twierdzy Magdeburg, która jako miejsce internowania marszałka Józefa Piłsudskiego jest bardzo istotna dla kontaktów polsko – niemieckich.
W ramach wyjazdu odbyły się także spotkania z przedstawicielami Centrali Politycznej i Ministrem Edukacji kraju związkowego Saksonia – Anhalt, dotyczące koordynacji dalszej współpracy Muzeum Treblinka ze stroną niemiecką.