Marsz Żywych 2018

W dniach  8-16 kwietnia w ramach 27. Marszu Żywych odwiedziło Treblinkę ok. 3.370 osób. Byli to młodzi ludzie z całego świata. W tym roku największą grupę stanowiła  młodzież z  Argentyny  i  Kandy. Uczestnicy wizyt w Treblince poprzez  swoją obecność  oddali hołd i odmówili modlitwę kadisz za pomordowanych.

Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku. Odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Haszoa). Dzień  ten  przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan. Tegoroczne  główne obchody odbyły się 12 kwietnia  na  terenie Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau, podczas których Żydzi i obywatele z różnych krajów świata, upamiętnili ofiary Zagłady. Przemarsz trzykilometrową „drogą śmierci” pomiędzy obozami jest wyrazem hołdu, jaki uczestnicy składają ofiarom Holokaustu.

 

W tym  roku  na  czele Marszu  w Oświęcimiu stanęli Prezydenci Polski i Izraela – Andrzej Duda oraz Reuven Rivlin.  Prezydenci przeszli  wraz   uczestnikami  drogę od bramy z napisem: „Arbeit macht frei” w byłym obozie Auschwitz I na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie w pobliżu ruin komór gazowych i krematoriów odbyły się główne uroczystości. W swoim  przemówieniu   Prezydent  RP  Andrzej  Duda    mówił o cierpieniu w  następujących  słowach:   Cierpienie doświadczone tutaj przez naród żydowski przekracza możliwości ludzkiego pojmowania i ludzkiej wyobraźni. Dlatego poprzez obecność w tym miejscu chcemy wyrazić nasze uczucia i chcemy oddać hołd pomordowanym.

Marsz Żywych jest częścią międzynarodowej edukacji, która odbywa się w Polsce i Izraelu. Młodzi ludzie w ten sposób chcą uczcić pamięć o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani w obozach. Przez tydzień grupy młodzieży odwiedzają miejsca związane z tradycją żydowską oraz Zagładą. Druga część programu odbywa się w Izraelu.

Tekst: A. Remiszewska

Zdjęcia; A. Budek i  D. Sikorski

26 kwietnia 2018