1500 kamieni dla upamiętnienia

1500 kamieni dla upamiętnienia

1.5 miliona dzieci-ofiar Holocaustu

 

Dnia 19.04.2017 w 74. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim odbyło się zakończenie naszego projektu. Został on zrealizowany przez pięć uczennic Gimnazjum nr 3 w Warszawie pod kierunkiem Violetty Tarnowskiej, nauczycielki tego gimnazjum, zatytułowany: 1500 kamieni dla upamiętnienia 1.5 miliona dzieci-ofiar Holocaustu.Naszym celem było upamiętnienie żydowskich dzieci, które zginęły w okrutnym czasie II wojny światowej.

 

We wrześniu 2016 spotkałyśmy się w sześcioosobowym gronie, ustaliłyśmy cel, założenia projektu oraz harmonogram prac, a także wyznaczyłyśmy zadania i podzieliłyśmy obowiązki.

Praca nad projektem nie była łatwa. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że w Warszawie trudno o kamienie! Musiałyśmy prosić rodzinę, znajomych i uczniów naszej szkoły o pomoc w ich zebraniu. Dźwigałyśmy ciężkie kamienie znad Wisły, z lasu i skąd tylko to było możliwe. Gdy już udało nam się zebrać odpowiednią ilość kamieni, zabrałyśmy się za ich malowanie. Było to zajęcie przyjemne, ale tym razem także musiałyśmy prosić o pomoc koleżanki i kolegów z klasy, bo pomalowanie takiej ilości kamieni było bardzo czasochłonne. Malowałyśmy je także po lekcjach w domu, aż wszystkie zostały pokryte kolorową, trwałą farbą.

 

W ramach naszego projektu nie tylko zbierałyśmy i malowałyśmy kamienie. Miałyśmy możliwość i radość uczestniczenia w spotkaniu z Panią Elżbietą Ficowską, którą uratowano z warszawskiego getta, a następnie została wychowana przez polską rodzinę. Spotkanie to odbyło się w Muzeum Polin.

W maju w naszej szkole będzie gościł Pan George Elbaum z USA, urodzony w Warszawie, również jako dziecko ocalały z Holokaustu, który opowie nam o swoich przeżyciach.

 

Przygotowałyśmy także prezentację dla uczniów naszego gimnazjum, w której opowiedziałyśmy o pracach nad projektem oraz o tym, czym był Holokaust a także o działalności Ireny Sendlerowej i Janusza Korczaka.

 

Podczas pracy nad projektem towarzyszyły nam słowa wypowiedziane przez Annę Frank: „Niezwykłe jest to, że nie trzeba czekać ani chwili, by zacząć ulepszać świat”.

 

Dziękujemy panu kierownikowi Edwardowi Kopówce za to, że wsparł nasz projekt i że efekt naszej pracy znalazł swoje miejsce w Treblince. Niech te kamienie będą symbolem naszej pamięci o dzieciach, które straciły życie podczas Holokaustu.

 

Violetta Tarnowska

20 kwietnia 2017