Wizyta niemieckiej młodzieży w Treblince

W dniach 17-21 października Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince odwiedziła grupa uczniów wraz ze swoimi opiekunami z niemieckiego Burg – Gymnasium Wettin w Saksonii- Anhalt. Młodzież, której hasłem przewodnim jest „Szkoła bez rasizmu – szkoła z odwagą”. Koordynatorem grupy był Peter Wetzel, a tłumaczem Edward Sułek. Myślą przewodnią wizyty było poznanie Treblinki jako miejsca cierpienia i pamięci. W pierwszym dniu pobytu kierownik dr Edward Kopówka przybliżył uczniom historię powstania i funkcjonowania obozów w Treblince. Oprowadził po terenach poobozowych i wystawie znajdującej się w budynku. W tym dniu również młodzież spotkała się z dyrekcją Muzeum Regionalnego w Siedlcach – dyrektorami: Andrzejem Matuszewiczem i Sławomirem Kordaczukiem. W kolejnym dniu wizyty goście z Niemiec uczestniczyli w lekcji poświęconej „Życiu i twórczości Janusza Korczaka” przygotowanej przez Annę Remiszewska- pracownika MWiM w Treblince oraz spotkali się z rówieśnikami w Zespole Szkół im. S. Staszica w Małkini.

W ostatnim dniu pobytu w muzeum uczniowie udali się na teren byłego Obozu Zagłady, aby każdy osobiście oddał hołd pomordowanym i uczynił własną refleksję związaną z tym miejscem. Wzięli również udział w lekcji poświęconej „Karnemu Obozowi Pracy – funkcjonowaniu i historii” oraz „Sprawiedliwym wśród Narodów Świata z okolic Treblinki”. W ramach podziękowania za współpracę jedna z uczennic przekazała do muzeum plakat. Następnie młodzież ze swoimi opiekunami pojechała do Warszawy, aby zobaczyć miejsca związane z Januszem Korczakiem, m.in. odwiedzili Korczakianum na ul. Jaktorowska 6, przed wojną była to ul. Krochmalna 92 przy której mieścił się Dom Sierot pod kierownictwem Janusza Korczaka.

Z każdego dnia pobytu edukacyjnego w Treblince uczniowie zamieszczali relację i zdjęcia na swoim blogu-„VERGESSENES TREBLINKA” oraz na szkolnej stroniewww.burg-gymnasiumwettin.de. Młodzież była bardzo zaangażowana w poznawanie historii obozów w Treblince i osoby Korczaka. Nauczyciele z Burg-Gymnasium Wettin są zainteresowani w przyszłości dalszą współpracą z muzeum. Chcieliby zachęcić inne saksońskie szkoły do odwiedzania Miejsc Pamięci w Polsce.

Przyjazdy edukacyjne młodzież do takich miejsc jak Treblinka są możliwe dzięki wsparciu fundacji małżeństwa Bethe (Bethe –Stiftung) oraz fundacji IBB Obie fundacje działają na rzecz wspierania spotkań młodzieży niemieckiej i polskiej oraz poznawaniu Miejsc Pamięci w Polsce.

 

Tekst: A. Remiszewska

Zdjęcia: A. Remiszewska, uczniowie z niemieckiego Burg-Gymnasium Wettin

 

 

Liebe polnische Freunde und Partner!

28 listopada 2016